< > wszystkie blogi

Jozinzbazin83's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Przepisy BLW i rozszerzanie diety

22 August 2022
Rodzice zawsze pragną, by ich dzieci odżywiały się zdrowo, często wychodzi z domu i sięgały bardziej po owoce niż słodycze. Jednak nie zawsze zdają sobie sprawę, że to właśnie na nich spoczywa obowiązek tego, by pociechom przekazać tę wiedzę.

Najważniejsze zasady dobrego odżywiania dzieci

Najważniejsze jest to, by dziecko każdego dnia otrzymywało 5 posiłków w odstępie 3-4 godzin. Nie powinno jednak w tym czasie podjadać. Lepiej sięgnąć po wodę. To pozwoli na dobry metabolizm oraz świetną sprawność umysłową czy fizyczną. Oczywiście, nie można przy tym zapominać o różnorodności. Nikt nie przepada za powtarzającymi się w kółko posiłkami. Trzeba pamiętać, by w diecie dziecka nie brakowało 8 porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia. Najlepsze są surowe i jak najmniej przetworzone.

Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka?

Przede wszystkim należy pamiętać o wspomnianych wcześniej owocach i warzywach. Poza nimi istotne są produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), które są źródłem energii, witaminy B, minerałów i błonnika. Mleko za to pozwala na przyswajanie wapnia, który odpowiada za budowę mocnych kości i zębów. Warto też dołożyć mięso, jaja i ryby, ale też nasiona roślin strączkowych, które są źródłem białka oraz żelaza. Sprawdź przepisy dla dzieci. Poleca się, by dzieci każdego dnia zażywały ruchu przez min. 1 godzinę, a korzystały z urządzeń elektronicznych do maksymalnie 2 godzin. Dzięki temu bardziej poprawią swoją sprawność fizyczną. Poza tym aktywność fizyczna niesie wiele innych zalet dla zdrowia ciała i psychiki. Przy tym wszystkim nie można zapominać także o odpoczynku. Dobrze jest, by dzieci do 12. roku życia sypiały nawet 10 godzin w ciągu doby. Mogą nawet więcej. Dzięki temu będą bardziej wypoczęte i nie będą miały problemów z pamięcią czy koncentracją.

Czego należy unikać

Dzieciom nie powinno się podawać cukru i soli. Cukier prosty znajdziemy w słodyczach, słodkich napojach i podobnych produktach. Jest odpowiedzialny za nadwagę, otyłość, a także próchnicę zębów i najmłodszych. O wiele lepiej zastępować go zdrowymi bakaliami. Sól za to spływa na wiele chorób przewlekłych. Tak, w niewielkich ilościach nie jest szkodliwa. Jednak zamiast niej można dodawać różne zioła, np. lubczyk.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać także o takich sprawach jak:
  • Najlepiej stawiać na ciepłe śniadanie
  • Dostosowuj dania do pory roku
  • Podawaj herbaty ziołowe i kompoty bez cukru
  • Napoje podawaj po posiłku, by poprawić trawienie
  • Nie spiesz się podczas jedzenia
  • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia
  • Zadbaj o mało przetworzone produkty
Jak widać, rodzice mają niemałe zadanie, jeśli chodzi o zadbanie o prawidłowe odżywianie się przez dzieci. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, by zadbać o wszystko. Jeśli jednak rodzice podejmą się tego wyzwania, ich pociechy będą o wiele zdrowsze i łatwiej będzie im przychodzić trzymanie się zdrowych nawyków żywieniowych. Zobacz blw przepisy.

Rozszerzanie diety dziecka BLW

Ważne jest to, by dbać o prawidłowe odżywianie w przypadku każdego człowieka. Jednak już od najmłodszych lat powinniśmy wprowadzać zdrowe nawyki. Dzięki temu potem łatwiej jest się ich trzymać. Jak zatem należy zadbać o prawidłowe odżywianie u dzieci? Zobacz rozszerzanie diety dziecka.

Koniec z monotonią

Nikt nie przepada za nudą. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o dorosłych, czy o dzieciach. Nie można zatem pozwolić, by w diecie znalazło się miejsce na monotonię. Zbilansowana dieta może być bowiem ciekawa. Warto przygotowywać posiłki takie, by były nie tylko wartościowe, ale by ładnie wyglądały i by po prostu mogły zainteresować dzieci.

Dzieci jedzą oczami

Nawet dorośli lubią, gdy ich jedzenie dobrze wygląda. Nie można zapominać, że dzieci mają dosyć podobnie. Dla nich liczy się nie tylko to, co dostają do jedzenia. Jest ważne także to, jak zostało to zaprezentowane. Jeśli jedzenie przypomina płynną breję, maluch raczej niechętnie po to sięgnie. Inaczej też wygląda kanapka, w której kładziemy po prostu składniki jeden na drugi, a zupełnie inaczej, gdy pozwolimy sobie na odrobinę fantazji. Z szynki można zrobić twarz, do tego buzię z pomidora i oczy z ogórka. Ser może stać się domkiem, zioła włosami. Pomysłów jest wiele. Trzeba tylko sobie na to pozwolić.

Dzieci nie lubią warzyw?

Istnieje mit, jakoby dzieci wręcz nienawidziły owoców i warzyw. Czy tak jest w rzeczywistości? Absolutnie nie. Dzieci mogą wręcz pokochać owoce i warzywa, ale pod warunkiem, że je tego nauczymy. Szantaż, przekupstwo typu „zjedz brokuł, a dostaniesz czekoladę” i tym podobne nie sprawią, że dziecko samo będzie sięgać po brokuły. Wręcz przeciwnie może je do tego zniechęcić. Trzeba zadbać o to, by dla dziecka posiłki były czymś przyjemnym. Warto je spożywać razem z maluchem i pokazywać, że pozostali członkowie rodziny chętnie zajadają się poszczególnymi warzywami. Należy też pamiętać, że dziecku coś po prostu może nie odpowiadać i to jest w pełni normalne.

Nauka od początku

Poznawanie smaków zaczyna się przeważnie po ukończeniu sześciu miesięcy przez dziecko. Rozszerzanie diety zakłada bowiem wprowadzanie kolejnych, nowych smaków. Na początek maluch poznaje banana, marchewkę, brokuł, potem połączenia, zupki, mięso itd. Jeśli dziecku nie będzie coś odpowiadać, warto odłożyć to w czasie i potem wrócić do danego smaku. Nawet dorosłym bowiem zmieniają się smaki z czasem.

Podsumowanie

Zadbanie o zdrowe odżywianie dziecka nie musi być udręką ani dla rodzica, ani dla malucha. Trzeba jednak zadbać o wzajemny szacunek i wspólnie odkrywać drogę nowych smaków. Dzięki temu możemy nauczyć nasze dzieci zdrowego odżywiania. A to zaowocuje w przyszłości.
 


Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi