< > wszystkie blogi

Jozinzbazin83's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Uzależnienie od telefonu komórkowego

18 April 2023
Znasz to nieznośne uczucie, gdy jakaś nieczysta siła każe ci natychmiast sięgnąć do kieszeni po telefon komórkowy, mimo że dosłownie przed chwilą go tam schowałeś? Albo jak jesteś przemęczony po całym dniu pracy i obowiązków, mimo to przeglądasz w łóżku słodkie pieski i kotki przez kolejne godziny, zamiast położyć się spać – dać organizmowi odpocząć, dojść do siebie? Nie jesteś jedyny. Takich osób jest coraz więcej. Nic dziwnego, że poszerzyłeś to grono. W takiej sytuacji najważniejsze jest dostrzeżenie problemu. Bez tego nie jesteśmy w stanie zrobić pierwszego kroku.

Co powinno być pierwszym krokiem? Ustalenie skali problemu. Jeżeli wiesz, że nie dasz rady pokonać tej ogromnej siły, najlepiej od razu udaj się do specjalisty, który pomoże ci ustalić, co powinieneś dalej zrobić. Jeśli uznajesz jednak, że dasz sobie radę sam i wiesz, że to kwestia tylko samozaparcia i zrealizowanie kilku prostych kroków, możesz skorzystać z porad spisanych przez nas.

Po pierwsze – zadbaj o swoje poczucie wartości. Osoby, które akceptują się w pełni, nie potrzebują nieustannego przeglądania zdjęć i porównywania się z innymi. Wolą skupiać się na własnych celach, samorozwoju niż poświęcać czas obcym ludziom lub znajomym, z którymi nie ma się kontaktu.

Innym ważnym aspektem jest wprowadzenie zdrowych nawyków do swojej codzienności. Nie bój się zrobić od rana trening, pójść na spacer, dzięki któremu dotlenisz się i nabierzesz nieco energii, i pozytywnego nastawienia. Nie bój się spędzić trochę czasu sam na sam, pielęgnuj moment śniadania, ciesz się posiłkiem, który przygotowałeś, wypij szklankę wody, by nawodnić organizm. Szacunek do samego siebie jest niezbędny. Bez niego nie będziesz potrafił oprzeć się zaśmiecaniu swojego umysłu sprawami, które ewidentnie kpią z twojego drogocennego czasu. Wszak czy nie zdziałałbyś więcej niesamowitych albo zwyczajnie dobrych rzeczy dla siebie lub dla świata, poświęcając wybranej czynności tyle czasu, ile do tej pory przeznaczałeś na użytkowanie telefonu?

Nie chodzi o to, by nagle w ogóle nie korzystać ze smartfona. Wszystko jest dla ludzi! Zatem spokojnie możesz od czasu do czasu zasiedzieć się na tej czy innej stronie lub zagadać się z kimś na komunikatorze. Chodzi jednak o zdrowy rozsądek i by te chwile zapomnienia nie przeradzały się w budowanie odruchów, które później coraz częściej, bezmyślnie, bez konieczności powtarzamy. Powtarzamy jedząc posiłki, powtarzamy korzystając z toalety, podczas rozmowy z innymi ludźmi. Nie na tym rzecz polega.

Wieczorami skoncentruj się na tym, by wyciszyć ciało, myśli, telefon odłóż do innego pokoju czy szuflady minimum godzinę przed snem. Gdy korzystasz ze smartfona, będąc już w łóżku, sztucznie się pobudzasz i dodatkowo niszczysz wzrok. Nie chcesz chyba za jakiś czas inwestować w okulary korekcyjne?

Aby odwrócić swoją uwagę od telefonu, spisuj plan dnia, który będziesz sukcesywnie realizować. Ponieważ ludzki umysł uwielbia odhaczanie, będzie to również świetna zabawa, łatwo zatem odciągnie cię od sięgania po telefon
 


Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi