< > wszystkie blogi

Jozinzbazin83's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Pizza na przestrzeni wieków

25 October 2023
Pizza jest jednym z najpopularniejszych dań na świecie, ale czy wiesz, skąd się wzięła i jak się zmieniała na przestrzeni wieków? Dowiedz się jak ewoluowało ciasto na pizzę. Oto krótka historia pizzy, która zaczęła się w starożytności i trwa do dziś.

Pierwsze placki podobne do pizzy były znane już starożytnym Grekom, którzy smarowali je oliwą z oliwek i posypywali ziołami. Było to szybkie i tanie danie, które często spożywano na ulicy. Włosi przejęli ten pomysł od Greków i zaczęli nazywać te placki focaccia. W starożytnym Rzymie focaccia była przyprawiana czosnkiem, serem i innymi dodatkami.

W średniowieczu pizza była popularna wśród biednych ludzi, którzy dodawali do niej różne składniki, takie jak ryby, warzywa czy mięso. Jednak prawdziwą rewolucję w historii pizzy spowodowało pojawienie się pomidorów, które zostały przywiezione z Ameryki do Europy w XVI wieku. Początkowo uważano je za trujące, ale z czasem odkryto ich walory smakowe i zdrowotne. W XVII wieku w Neapolu zaczęto dodawać sos pomidorowy do focaccii, tworząc tym samym podstawę dla współczesnej pizzy.

W 1889 roku jeden z neapolitańskich kucharzy, Raffaele Esposito, zadedykował królowej Włoch, Małgorzacie Sabaudzkiej, trzy rodzaje pizzy: alla mastunicola (z serem i bazylią), marinara (z pomidorami) i nową wersję: z mozzarellą, bazylią i pomidorami. Ta ostatnia pizza najbardziej spodobała się królowej i otrzymała jej imię: Margherita. Według legendy to od niej pochodzi nazwa tej pizzy, chociaż niektórzy twierdzą, że nazwa ta pochodzi od stokrotki (wł. margherita), której kwiat przypominają ułożone na cieście kawałki mozzarelli.
 


Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi