< > wszystkie blogi

Szerokadroga

Podróże, motocykle, pasja, przygoda.

Paczków – perełka Opolszczyzny

15 August 2017
Czy tytuł tego wpisu nie jest aby trochę na wyrost? – część z Was zapyta. Otóż mając za sobą dziesiątki, a nawet setki kilometrów przejechanych po Opolszczyźnie, zdecydowanie możemy stwierdzić, że Paczków wyróżnia się na tle innych miast i miasteczek. Czym? Przede wszystkim średniowiecznym tajemniczym klimatem, który kryje się za murami miasta. Specjalnie dla Was okryjemy nieco z tej tajemniczości. Gotowi?
Fakty czy legendy? Źródła wskazują, że Paczków (od imienia Pakosław) wyłonił się z plemienia Ślężan w połowie XIII wieku. Dokładnie w 1254 roku biskup wrocławski Tomasz I wydał zgodę na lokalizację miasta. Z kolei podanie ludowe wspomina o pewnym rzymskim wodzu Lucca, który osiedlił się na tych terenach wiele lat wcześniej i nawet postawił tutaj świątynię dla jednego ze swoich bóstw. Wieś miała zostać zniszczona przez Węgrów, a następnie przez tychże odbudowana… Czy tak było naprawdę, tego nie wiemy... Więcej znajdziesz pod tym linkiem http://szerokadroga.pl/paczkow/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
  • Podróże, przygoda, motocykle, pasja. Tak w 4 słowach możemy opisać naszą działalność. Jesteśmy parą, która kocha motocykle, a jeszcze bardziej podróże. Albo odwrotnie ;) Mówimy o tym jakie miejsca trzeba odwiedzić, a które nie są warte zachodu. Polecamy atrakcje na weekend i na te dłuższe wyjazdy. Nie zapominamy też o fanach 2 kółek - doradzamy jak dobrać odpowiedni strój, jak zapakować się na motocykl, informujemy o rajdach turystycznych.
  • Informuj mnie o nowościach na blogu
  • RSS blogu Szerokadroga
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi