< > wszystkie blogi

Materace Alvare

Wszystko co chcecie wiedzieć o materacach

Dlaczego są materace bardzo tanie albo bardzo drogie

21 February 2023
Materace mogą się różnić w cenie z wielu powodów, w tym:
 1. Materiały: Jakość i rodzaj materiałów użytych do produkcji materaca może znacznie wpłynąć na jego cenę. Droższe materace zazwyczaj wykorzystują lepsze jakościowo materiały, takie jak wyższej jakości pianki, sprężyny kieszeniowe, lateks czy hybrydy tych materiałów, które są bardziej wytrzymałe i zapewniają lepsze wsparcie i komfort snu.
 2. Technologia: Nowoczesne technologie i innowacyjne funkcje, takie jak inteligentne systemy kontroli temperatury, mogą wpłynąć na cenę materaca.
 3. Marka: Niektóre marki materacy są bardziej ekskluzywne i luksusowe, co wpływa na ich cenę. Marki te często skupiają się na innowacyjnych rozwiązaniach i oferują lepsze wsparcie oraz wygodę.
 4. Wielkość: Większe materace zazwyczaj są droższe, ponieważ wymagają większej ilości materiałów do produkcji.
 5. Dystrybucja: Sposób dystrybucji materaca może wpłynąć na jego cenę. Wiele tanich materacy jest sprzedawanych online bez pośredników, co pozwala na obniżenie kosztów.
 6. Poziom trwałości: Wysokiej jakości materace często są bardziej trwałe i wytrzymałe, co oznacza, że będą służyć przez dłuższy czas. W przypadku tanich materacy ich trwałość jest zazwyczaj niższa.
Warto zwrócić uwagę, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Niektóre tanie materace mogą być wygodne i zapewniać dobrą jakość snu, podczas gdy niektóre drogie materace mogą być niewygodne i nie spełniać oczekiwań. W końcu wybór materaca zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, a nie tylko od jego ceny.Materiały wykorzystywane do produkcji materacy mogą znacząco wpłynąć na cenę produktu.
Na rynku można znaleźć materace wykonane z różnych materiałów, takich jak:
 1. Pianka poliuretanowa: Jest to popularny i stosunkowo tani materiał, który często jest wykorzystywany do produkcji materacy. Pianka poliuretanowa może mieć różną gęstość i twardość, co wpływa na jej jakość.
 2. Sprężyny kieszeniowe: Materace z takimi sprężynami są bardziej trwałe i zapewniają lepsze wsparcie dla ciała, ale są zazwyczaj droższe niż materace z pianką.
 3. Lateks: Materace lateksowe są bardzo elastyczne i wygodne. Zazwyczaj są to jedne z najdroższych materacy na rynku, ale ich wysoka jakość i trwałość mogą zrekompensować koszty.
 4. Hybrydy: Wiele nowoczesnych materacy łączy różne rodzaje materiałów, takie jak pianka i sprężyny kieszeniowe lub lateks i pianka, aby uzyskać najlepsze właściwości.
Wybór materiału zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Na przykład, osoby, które preferują twardsze materace, mogą zdecydować się na piankową, natomiast osoby potrzebujące lepszego wsparcia dla ciała mogą zdecydować się na materac z sprężynami kieszeniowymi. Jednakże, jakość materiału zwykle idzie w parze z jego ceną - bardziej wytrzymałe i lepszej jakości materiały są zazwyczaj droższe niż te o niższej jakości.


Nowoczesne technologie i innowacyjne funkcje to kolejny czynnik wpływający na cenę materacy.
Oto kilka przykładów technologii, które mogą zwiększyć koszt materaca:
 1. Inteligentne systemy kontroli temperatury: Niektóre materace posiadają wbudowane systemy, które pomagają utrzymać optymalną temperaturę snu, co może zwiększyć wygodę snu. Takie systemy często korzystają z technologii termoregulacyjnych, takich jak żel lub materiały, które pozwalają na utrzymanie chłodnej temperatury.
 2. Wysokiej jakości pianki: Nowoczesne pianki z pamięcią kształtu, takie jak pianki Visco, są droższe niż tradycyjna pianka poliuretanowa, ponieważ zapewniają lepsze wsparcie i dopasowanie do kształtu ciała.
 3. Zintegrowane systemy masażu: Niektóre materace wyposażone są w wbudowane systemy masażu, które pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić krążenie krwi, co może wpłynąć na jakość snu. Takie systemy są jednak kosztowne.
 • Technologie zwiększające trwałość: Wiele droższych materacy wykorzystuje technologie, które zwiększają trwałość i odporność na odkształcenia. Takie materace są zazwyczaj wytrzymalsze i mogą służyć dłużej niż tańsze modele.
Technologie te są zazwyczaj wykorzystywane w bardziej ekskluzywnych i droższych materacach, co zwiększa ich koszt. Jednakże, jeśli ktoś ceni sobie wygodę i potrzebuje specjalnego wsparcia dla ciała, taki materac może być dobrym wyborem, a koszt może być dla niego uzasadniony.

Marka i renoma producenta to kolejny czynnik wpływający na cenę materacy.
Produkty oferowane przez znane marki zwykle są droższe niż te oferowane przez mniej znane lub lokalne marki. Istnieją jednak wyjątki, gdy marka zaczyna wprowadzać na rynek tańsze modele w celu dotarcia do szerszego grona klientów.
Marki zwykle wprowadzają na rynek modele materacy w różnych przedziałach cenowych, co umożliwia klientom wybór w zależności od swojego budżetu. Drogie materace oferowane przez znane marki często są kojarzone z wyższą jakością, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz trwałością. Klienci, którzy cenią sobie jakość i długowieczność produktów, zazwyczaj skłonni są płacić więcej za produkty oferowane przez renomowane marki.
Jednakże, wysoka cena nie zawsze gwarantuje wysoką jakość. Mniej znane marki często oferują równie dobre materace, które są tańsze niż te oferowane przez renomowane marki. Dlatego warto robić research przed zakupem materaca i czytać opinie innych klientów, aby wybrać najlepszy produkt w swoim przedziale cenowym.

Rozmiar materaca jest kolejnym czynnikiem wpływającym na jego cenę.
Zazwyczaj większe materace są droższe niż mniejsze, ponieważ wymagają większej ilości materiałów i pracochłonności przy produkcji.

Standardowe rozmiary pojedynczych materacy to:
Standardowe rozmiary dwuosobowych materacy to:
Wymiary angielskie
 • Single (90 cm x 190 cm)
 • Double (135 cm x 190 cm)
 • King (150 cm x 200 cm)
 • Super King (180 cm x 200 cm)
Jednak istnieją również materace w nietypowych rozmiarach, które są dostosowane do różnych potrzeb i wymagań. Na przykład, materace typu "euro size" (90 cm x 200 cm) są popularne w Europie, a materace typu "twin XL" (99 cm x 203 cm) są popularne w USA w akademikach i hotelach.
W przypadku zakupu materaca należy wybrać odpowiedni rozmiar w zależności od indywidualnych potrzeb i dostępnej przestrzeni. Często warto zainwestować w materac o większym rozmiarze, jeśli przestrzeń i budżet na to pozwalają, ponieważ większy materac zapewnia więcej miejsca do snu, co przyczynia się do lepszego komfortu snu i regeneracji organizmu.

AD 5. Dystrybucja to kolejny czynnik, który wpływa na cenę materaca. Sposób dystrybucji może znacznie różnić się w zależności od marki i modelu materaca.

Tradycyjne sklepy meblowe i sklepy z wyposażeniem wnętrz to najczęstsze miejsca, gdzie można kupić materace. Jednak te sklepy pobierają marże związane z kosztami przestrzeni i personelu, co wpływa na końcową cenę materaca.

W ostatnich latach popularne stały się sklepy internetowe, które oferują materace wysyłane prosto do domu. Te sklepy mają mniejsze koszty operacyjne niż sklepy stacjonarne, co pozwala na oferowanie materacy w niższych cenach. Niektóre z tych sklepów specjalizują się w jednym konkretnym rodzaju materacy, takim jak materace lateksowe lub materace piankowe, co pozwala na bardziej skoncentrowaną ofertę i korzystniejsze ceny.

Innym sposobem dystrybucji są salony sprzedaży bezpośredniej producenta, które oferują materace bez pośredników. W ten sposób producent może kontrolować proces produkcji i koszty, co pozwala na oferowanie materacy w konkurencyjnych cenach.

Istnieją również firmy, które oferują subskrypcje materacy, co oznacza, że klienci płacą miesięczną opłatę za wynajem materaca, zamiast jednorazowej opłaty za zakup. Ten model biznesowy pozwala na niższe koszty początkowe i elastyczność w zakresie wymiany materaca.
Podsumowując, sposoby dystrybucji materacy są różnorodne i wpływają na ich końcową cenę. Sklepy internetowe i bezpośrednia sprzedaż producenta oferują korzystniejsze ceny niż tradycyjne sklepy meblowe, co powoduje, że coraz więcej konsumentów zwraca się w ich stronę.


Jakość wykonania jest kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę materaca.
Materace z wyższej półki są zazwyczaj wykonane z wyższej jakości materiałów i poddawane bardziej skomplikowanym procesom produkcyjnym. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe i zapewniają dłuższą żywotność.
Wysoka jakość wykonania obejmuje:
 1. Liczba warstw: Materace z wyższej półki zazwyczaj mają więcej warstw niż te tańsze. Warstwy są stosowane, aby poprawić wsparcie dla kręgosłupa, zapewnić wygodę i podnieść trwałość materaca.
 2. Szwy: Wysokiej jakości materace zazwyczaj mają precyzyjne i równomierne szwy. Nierówności w szwach mogą wpłynąć na komfort snu i trwałość materaca.
 3. Zapięcia: Dobrej jakości materace posiadają również wysokiej jakości zapięcia. Zapięcia te umożliwiają łatwe usuwanie i pranie pokrowców, co jest ważne dla utrzymania higieny i trwałości materaca.
 4. Wykończenie: Materace z wyższej półki zazwyczaj są starannie wykończone, co obejmuje na przykład estetyczne obszycie krawędzi materaca. Wykończenie to wpływa na trwałość materaca i estetykę.
Podsumowując, jakość wykonania materaca wpływa na jego trwałość, wygodę i estetykę. Materace z wyższej półki zazwyczaj posiadają cechy, które poprawiają ich jakość wykonania, jednak warto pamiętać, że cena nie zawsze jest miarodajna w kwestii jakości wykonania. Istnieją też tańsze materace z dobrym wykonaniem, które zapewniają podobną trwałość i komfort jak te z wyższej półki.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi