< > wszystkie blogi

Jak zadbać o bezpieczeństwo nastolatka?

28 March 2017
Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to jedno z najważniejszych zadań, a także zmartwień rodziców. Nastolatki są narażone na rozmaite niebezpieczeństwa, których młodzi ludzie nie są świadomi lub świadomie je lekceważą. Jak chronić nastolatki, jednocześnie nie popadając w paranoję?

Trudne relacje z nastolatkiem

W okresie dorastania dzieci są często niesforne i nie chcą słuchać rad dorosłych. Faza buntu nakazuje im negować wszystko, co próbują narzucić rodzice. Nawet najbardziej świadomi i cierpliwi rodzice miewają dość rozkapryszonych i nastawionych zawsze na ,,nie” dorastających dzieci. Gdy nastolatek zaczyna mieć coraz więcej tajemnic, zdaje się z niewłaściwym towarzystwem i coraz później wraca do domu, a nawet zdarza mu się nie wracać na noc, wielu rodziców staje się bezsilnych. Żeby upilnować niesfornego nastolatka, można skorzystać z rozmaitych nowoczesnych rozwiązań.

Niebezpieczne zachowania w internecie

Dla nastolatka najważniejszymi przedmiotami są jego komputer, smartfon i tablet. To za pomocą tych urządzeń komunikuje się ze znajomymi, gra w gry, surfuje w internecie. Może być to zupełnie normalna rozrywka, ale w sieci czyha masa zagrożeń. Nastolatek może oglądać porno, zetknąć się z pedofilem, a także trafić do grupy nakłaniającej do niebezpiecznych zachowań, na przykład wspierającej się w zaburzeniach odżywania czy samookaleczeniach. Brzmi to przerażająco, lecz nie są to odosobnione przypadki. Nastolatki wykazują również inne nierozważne zachowania, ujawniając zbyt wiele osobistych informacji w internecie lub wysyłając nagie zdjęcia. Aby chronić dziecko przed niebezpieczną aktywnością w sieci nie wystarczy standardowa blokada rodzicielska.

Kontrola aktywności w sieci

Jeśli nabierasz podejrzeń, że nastolatek zagląda na zakazane strony, na co może wskazywać kasowanie historii przeglądarki, z pomocą może przyjść urządzenie o nazwie keylogger. Stosując keylogger sprzętowy lub sięgając po oprogramowanie SpyLogger, będziesz mieć możliwość odtworzenia aktywności dziecka w sieci. Keylogger przechwytuje zapis z klawiatury i robi zrzuty ekranu. Jeśli odkryjesz w zapisanych materiałach niebezpieczne zachowania nastolatka, może stać się to podstawą do poważnej rozmowy, a nawet zwrócenia się po pomoc do psychologa, gdy dziecko wykazuje zachowania autoagresywne (zainteresowanie okaleczaniem się czy zaburzeniami odżywiania).

Bezpieczny smartfon

Za pomocą smartfonu nastolatek również może odwiedzać zakazane strony oraz nawiązywać niebezpieczne kontakty. Ponadto telefon wydaje się dziecku bardziej osobisty niż komputer, a prowadzona korespondencja łatwiejsza do ukrycia. Na szczęście rodzic nie musi pozostawać wobec tego bezradny. Odpowiedniki keyloggerów są dostępne także na smartfony, w postaci aplikacji. Oprogramowanie SpyPhone pozwoli nam sprawdzić z kim nasze dziecko koresponduje oraz czy wysyła znajomym i nieznajomym nagie zdjęcia. Zainstalowana aplikacja będzie wysyłać raporty na adres e-mail. Dzięki niej można również sprawdzić, gdzie nastolatek się znajduje. Jeśli zainstalowanie aplikacji SpyPhone jest niemożliwe (nastolatki nie wypuszczają swoich smartfonów z ręki nawet na chwilę!), to możesz mu podarować telefon, który będzie już wyposażony w to narzędzie. Będziesz spokojniejszy, mogąc zawsze sprawdzić, gdzie znajduje się dziecko i z kim się kontaktuje, a nastolatek nie będzie podejrzewać, że jest kontrolowany.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi