< > wszystkie blogi

Monitoring komputera – dla kogo i po co?

10 April 2017
Aplikacje śledzące umożliwiają monitorowanie aktywności na komputerach. Za ich pomocą można sprawdzić na przykład jakie strony internetowe były przeglądane, z kim nawiązywano kontakt i jak długo komputer był uruchomiony. Jest to bardzo przydatne narzędzie do monitorowania pracy i niepokojących zachowań bliskich osób.

Kontrolowanie pracowników

Jako pracodawca masz prawo do kontroli pracowniczych komputerów. Możesz sprawdzać firmowe wiadomości e-mail oraz co robią pracownicy w godzinach pracy. Nadzór nad osobami wykonującymi swoje obowiązki przy komputerze jest możliwy dzięki aplikacji śledzącej. Korzystając ze specjalnych programów, pracodawca może sprawdzić, czy jego podwładny nie marnuje czasu i czy wykonuje rzetelnie powierzone zadania. Wirtualny nadzór można sprawować nie tylko nad pracownikami przebywającymi w biurze – to rozwiązanie doskonale sprawdza się przy osobach pracujących zdalnie i w trybie delegacyjnym. Wykonywanie obowiązków poza siedzibą firmy wymaga od pracowników uczciwości, ponieważ nie czują nad sobą bezpośredniego nadzoru. Monitorowanie służbowego komputera rozwiązuje ten problem. Wirtualny nadzór pozwala sprawdzić na przykład przez ile godzin komputer był uruchomiony. Można w ten sposób skontrolować pracowników w wielu filiach i dowiedzieć się, czy nie kończą pracy wcześniej niż zapisano w umowie. Czytanie firmowych e-maili pozwala pracodawcy dowiedzieć się, w jaki sposób podwładni komunikują się z klientami i czy postępują zgodnie z ustalonym kodeksem.

Niewierny partner

Monitorowanie komputera to także rozwiązanie dla osób, które podejrzewają swojego partnera o zdradę. Jeśli partner zaczyna zachowywać się niepokojąco, czyli później wraca do domu, nerwowo ukrywa telefon, zrobił się małomówny i nie ma ochoty na seks, wielu z nas zacznie się zastanawiać, czy jest w tym udział trzeciej osoby. Zanim zarzucimy partnerowi zdradę, możemy skontrolować jego aktywność w internecie i nawiązywane kontakty. Aplikacja szpiegująca pozwoli na sprawdzenie wiadomości e-mail oraz korespondencji prowadzonej przez portale społecznościowe. Informacje zostaną zapisane, nawet jeśli zawartość historii przeglądarki jest na bieżąco usuwana. Wirtualny nadzór umożliwi także sprawdzenie, czy nasz partner loguje się na portale randkowe i czaty erotyczne. Niektórzy są bardzo ostrożni i do kontaktów kochankiem używają tylko telefonu – na szczęście istnieją analogiczne aplikacje do śledzenia rozmów i wiadomości telefonicznych. Dzięki nim prawda szybko wyjdzie na jaw.

Niesforne nastolatki

Programy szpiegujące są przydatne dla rodziców, którzy obawiają się o swoje dzieci. Kontrolowanie aktywności nastolatka w internecie jest często utrudnione, ponieważ stara się on zatrzeć ślady swoich działań. Monitorowanie komputera pozwala łatwo sprawdzić, czy młody człowiek ogląda pornografię lub zagląda na fora zachęcające do niebezpiecznych zachowań, na przykład samookaleczenia, zaburzeń odżywiania, brania narkotyków. Kontrolując działalność dziecka w internecie, możemy szybko wychwycić ryzykowne skłonności i przeprowadzić poważną rozmowę, zanim stanie się coś złego. Poza kontrolowaniem komputera częstą formą sprawdzania pracowników, dzieci czy partnerów są podsłuchy – jak wyglądają kwestie prawne oraz kto i kogo może podsłuchiwać dowiesz się na blogu poświęconym podsłuchom: https://podsluchyblog.wordpress.com/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi