ABC dozymetrysty
2023-11-13 16:15:25
·
Skomentuj
Prawdopodobnie każdy widział nagrania z Czarnobyla czy Fukushimy, na których dziesiątki żołnierzy z licznikami przeszukują strefę skażenia. Jednak wbrew pozorom nie wystarczy dostać licznik Geigera do ręki, aby stać się dozymetrystą. Pierwszym krokiem dla młodego adepta dozymetrii jest zrozumienie zawiłych reguł i jednostek rządzących tą dziedziną. Oto niektóre z nich.
Kiedy promieniowanie jest bezpieczne a kiedy zdrowe, czyli kilka słów o modelu LNT i hormezy radiacyjnej.
2023-10-03 16:24:45
·
Skomentuj
Idąc na prześwietlenie każdy pacjent jest informowany o niegroźnej dawce promieniowania. U niejednej osoby nastąpił lekki dysonans poznawczy, gdy chwilę później została owinięta ołowianymi fartuchami zaś obsługa wycofała się do innego pomieszczenia. Sytuacja ta sprawia, że nieraz pacjent czuje jakby prawda odbiegała od rzeczywistości („skoro jest bezpieczna, to dlaczego się wycofali?”). Zapewne zaskakującym byłoby uświadomienie go, że bzdurą jest ołowiany fartuch, zaś promieniowanie może pozytywnie wpłynąć jego zdrowie.
Kilka ciekawostek o projekcie Manhattan cz.2
2023-08-04 15:52:39
·
Skomentuj
Zbudowanie bomby jądrowej nie jest łatwą sprawą, o czym najprawdopodobniej się przekonałeś jeśli kiedyś próbowałeś. Zdecydowanie łatwiej jest ją ukraść niż zbudować. A jeśli nie ukraść całą to chociaż jej plany. Więc przyjrzyjmy się jak zostać atomowym szpiegiem, jak pozyskać materiały na nią a w końcu jak ją zdetonować.
Kilka ciekawostek o projekcie Manhattan cz.1
2023-08-04 15:30:57
·
Skomentuj
Niedawno minęła 78. rocznica operacji Trinity – pierwszego naziemnego testu broni jądrowej. Na ekrany kin, 21 lipca wszedł film „Oppenheimer” opowiadający o losach amerykańskiego naukowca Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej. Na pewno wielu z Was już go widziało.
Z tej okazji postanowiłem spisać dla was kilka ciekawostek na temat projektu Manhattan i historii pierwszej bomby atomowej.
Jak składuje się odpady radioaktywne - czyli parę słów o żółtych beczkach.
2023-06-22 15:49:06
·
Skomentuj
Odpady promieniotwórcze zazwyczaj kojarzą się nam z wypalonym paliwem jądrowym czy wycofanymi z użytku bombami atomowymi. Jednak stanowią one mniej niż 1% wszystkich odpadów tego typu. Pozostałe 99% ma pochodzenie najczęściej niezwiązane z energetyką.
Wydobycie uranu. Czyli jak to rzeczywiście wygląda.
2023-06-12 15:33:21
·
Skomentuj
Właściwie pod każdym artykułem dotyczącym rozwoju energetyki jądrowej znajdziemy komentarz „a kto wam będzie ten uran dostarczał?”. W zbiorowej świadomości jako kluczowe źródło uranu dla funkcjonujących elektrowni jądrowych jest postrzegana rosja. Niesłusznie. Jest to skutek dekad propagandy, wedle której związek radziecki miał być atomową potęgą.
Faktycznie kraje, które wchodziły w skład związku radzieckiego, produkują ogromne ilości uranu, lecz są to państwa, które były latami marginalizowane, a ich zasługi były przypisywane rosji jako domyślnemu spadkobiercy ZSRR. Jak więc wygląda światowy rynek uranu i jak się go wydobywa? O tym pokrótce opowiem w poniższym tekście.
Wszystko co powinniście wiedzieć o polskich Operatorach Reaktorów Jądrowych
2023-06-02 16:15:51
·
Skomentuj
Mało jest zawodów które rozbudzają wyobraźnie w takim
stopniu jak operator reaktora jądrowego. Bez wątpienia jest to zawód z wszech
miar nietuzinkowy i obrosły wieloma mitami. Z tego powodu zdecydowaliśmy
zapytać się kilku obecnych, byłych i przyszłych operatorów jak wygląda praca
przy pulpicie sterowniczym reaktora oraz co trzeba zrobić aby za nim zasiąść.