<< >> wszystkie blogi

hrameleon

Wszystko co chcieliście wiedzieć o Atomie, ale nie mieliście kogo zapytać.

Kilka ciekawostek o projekcie Manhattan cz.2

2023-08-04 15:52:39 · Skomentuj
Zbudowanie bomby jądrowej nie jest łatwą sprawą, o czym najprawdopodobniej się przekonałeś jeśli kiedyś próbowałeś. Zdecydowanie łatwiej jest ją ukraść niż zbudować. A jeśli nie ukraść całą to chociaż jej plany. Więc przyjrzyjmy się jak zostać atomowym szpiegiem, jak pozyskać materiały na nią a w końcu jak ją zdetonować.

Kilka ciekawostek o projekcie Manhattan cz.1

2023-08-04 15:30:57 · Skomentuj
Niedawno minęła 78. rocznica operacji Trinity – pierwszego naziemnego testu broni jądrowej. Na ekrany kin, 21 lipca wszedł film „Oppenheimer” opowiadający o losach amerykańskiego naukowca Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej. Na pewno wielu z Was już go widziało.
Z tej okazji postanowiłem spisać dla was kilka ciekawostek na temat projektu Manhattan i historii pierwszej bomby atomowej.

Jak składuje się odpady radioaktywne - czyli parę słów o żółtych beczkach.

2023-06-22 15:49:06 · Skomentuj
Odpady promieniotwórcze zazwyczaj kojarzą się nam z wypalonym paliwem jądrowym czy wycofanymi z użytku bombami atomowymi. Jednak stanowią one mniej niż 1% wszystkich odpadów tego typu. Pozostałe 99% ma pochodzenie najczęściej niezwiązane z energetyką.

Wydobycie uranu. Czyli jak to rzeczywiście wygląda.

2023-06-12 15:33:21 · Skomentuj
Właściwie pod każdym artykułem dotyczącym rozwoju energetyki jądrowej znajdziemy komentarz „a kto wam będzie ten uran dostarczał?”. W zbiorowej świadomości jako kluczowe źródło uranu dla funkcjonujących elektrowni jądrowych jest postrzegana rosja. Niesłusznie. Jest to skutek dekad propagandy, wedle której związek radziecki miał być atomową potęgą.
Faktycznie kraje, które wchodziły w skład związku radzieckiego, produkują ogromne ilości uranu, lecz są to państwa, które były latami marginalizowane, a ich zasługi były przypisywane rosji jako domyślnemu spadkobiercy ZSRR. Jak więc wygląda światowy rynek uranu i jak się go wydobywa? O tym pokrótce opowiem w poniższym tekście.

Wszystko co powinniście wiedzieć o polskich Operatorach Reaktorów Jądrowych

2023-06-02 16:15:51 · Skomentuj
Mało jest zawodów które rozbudzają wyobraźnie w takim stopniu jak operator reaktora jądrowego. Bez wątpienia jest to zawód z wszech miar nietuzinkowy i obrosły wieloma mitami. Z tego powodu zdecydowaliśmy zapytać się kilku obecnych, byłych i przyszłych operatorów jak wygląda praca przy pulpicie sterowniczym reaktora oraz co trzeba zrobić aby za nim zasiąść.
Autor
O blogu
  • Na przełomie wieków pewien rodzic postanowił zdobyć chwile spokoju puszczając dziecku dokument o Czarnobylu. Prawdopodobnie gdyby znał skutki tej decyzji to puścił by film o inwestowaniu w akcje... W każdym razie pasjonuje się energetyką jądrową i staram się ją przybliżać. Raz lepiej, a raz tak jak wyjdzie. W każdym razie nie boje się poruszyć dowolnego tematu związanego z Atomem. Jeśli coś cię nurtuje, to pisz śmiało. Może nawet wyjdzie z tego całkiem ciekawy tekst.
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty
Statsy bloga
  • Postów: 5
  • Komentarzy: 0
  • Odsłon: 574

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi