< > wszystkie blogi

Mój blog

Mój blog, moje przemyślenia

Grzybica paznokci - kiedy zgłosić się do podologa

4 January 2023
Grzybica paznokci dotyczy częściej palców stóp niż dłoni, a zakażenie obejmuje zazwyczaj kilka płytek. Co ważne, to problem nie tylko wstydliwy, ale niesie on też ze sobą pewne przykre konsekwencje. Dolegliwość ta wpływa niekorzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby cierpiącej na nią. Niezwykle ważna jest więc szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniej terapii.

Grzybica paznokci - wstydliwy problem

Grzybice skóry oraz jej przydatków są powszechnym zjawiskiem. To ważny problem epidemiologiczny i terapeutyczny. Z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na to schorzenie. Problemami dotykającymi stopy i paznokcie zajmuje się dziedzina medycyny, jaką jest w Europie podologia. Na grzybicę paznokci cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie zależnie od swojego wieku. Zachorowalność wrasta wraz z wiekiem. Najczęściej schorzenie to dotyka dużych placów stóp. Grzybica kiedyś była uznawana jedynie za problem kosmetyczny. Współcześnie uznawana jest za chorobę, wpływającą niekorzystnie na komfort życia pacjentów i prowadzącą do poważnych konsekwencji, włącznie z zanikiem wzrostu płytki paznokciowej. Nieleczona grzybica doprowadza do bólu, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Ponadto niesie ze sobą też pewne negatywne skutki społeczne. Doprowadza do kompleksów, braku pewności siebie i własnej atrakcyjności. Właśnie dlatego w przypadku tej przypadłości, warto jak najszybciej rozpocząć terapie podologiczne połączone z leczeniem u dermatologa.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Infekcja grzybicza rozwija się przez pewien czas, a pierwsze jej symptomy można łatwo przeoczyć. Ponadto grzybica często myląca jest z łuszczycą płytki paznokciowej. Terapia w przypadku łuszczycy płytki paznokciowej jest inna niż w przypadku grzybicy paznokci, dlatego sprawdzony podolog bez problem rozróżni oba schorzenia.
Infekcja grzybicza daje takie specyficzne objawy jak:
 • odkształcanie się paznokcia,
 • pofałdowanie paznokcia,
 • oddzielanie się albo pełne odklejenie paznokcia od łożyska,
 • łamliwość i kruchość płytki albo jej pogrubienie,
 • przykry zapach pochodzący z zainfekowanego paznokcia,
 • przebarwienia paznokcie (żółte, brązowe, białe, czarne),
 • zapalenie wałów paznokciowych, czyli skóry wokół paznokcia (zaczerwienienie, ból, pieczenie).
Jeśli grzybica jest w zaawansowanej fazie możemy skarżyć się na ból i problemy z chodzeniem. Na podstawie powyższych objawów podolog Rzeszów może postawić wstępne rozpoznanie podologiczne, jednak zleca też często badanie mykologiczne. Często, symptomy te występują także w przebiegu innych schorzeń, jak:
 • łuszczyca,
 • zapalenia skóry,
 • zakażenia wywołane przez bakterie,
 • liszaj płaski,
 • nowotwory.
Grzybica paznokci - co robić? W przypadku zaobserwowanie niepokojących objawów należy rozpocząć jak najszybciej indywidualną terapię u specjalisty. Najlepiej zrezygnować z domowych sposobów, gdyż nie są one zbyt skuteczne bez profesjonalnego opracowania płytki paznokciowej przez podologa.. W powstrzymaniu grzybicy i w jej zwalczeniu pomoże doświadczony podolog.

Grzybica paznokci a pomoc podologa


Grzybica paznokci – co zrobić? Postępowanie podologiczne polega na opracowywaniu manualnym i mechanicznym paznokci. Podczas zabiegu specjalista pozbywa się wszelkich zainfekowanych części paznokcia. Usuwa płytkę przebarwioną, ze smugami, które zawierają spore ilości zarodników penetrujących. W czasie całej procedury podolog korzysta ze sterylnych narzędzi oraz frezów, ponadto zachowuje wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji na miejsca zdrowe. Jeżeli pacjent jest szczególnie wrażliwy na ból, wówczas podolog może zastosować preparat zmiękczający masę paznokcia. Do leczenia podologicznego specjalista dobiera też odpowiednie środki o szerokim spektrum działania. Czasem wykonuje się dodatkowo protetykę paznokci przy pomocy przeciwgrzybiczych żeli światłoutwardzalnym oraz mas do rekonstrukcji. Taka tymczasowa rekonstrukcja ochrania odsłonięte łożysko oraz powstrzymuje ponowny rozwój grzybów.

Terapia podologiczna grzybicy płytki paznokciowej trwa tyle, ile faza wzrostu paznokci ok. 1 do 1,5 roku. Wszystko zależy od indywidualnego tempa wzrostu paznokci

 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi