< > wszystkie blogi

Mój blog

Mój blog, moje przemyślenia

Płaskostopie - jak sobie z nim poradzić?

4 July 2023
Płaskostopie, zwane powszechnie platfusem, to jedna z najczęściej występujących chorób związanych z stopą. Polega ona na spłaszczeniu łuków stopy, co prowadzi do całkowitego przylegania podeszwy do podłoża - co nie jest naturalne z punktu widzenia fizjologicznego. Cała struktura łuku stopy jest utrzymywana przez łączenia, mięśnie i ich ścięgna, oprócz kości. Osłabienie mięśni lub nadmierne rozciągnięcie łączących powoduje spłaszczenie łuku stopy, co objawia się płaskostopiem. Dowiedz się więcej na temat różnych rodzajów płaskostopia i jak mu zapobiegać.

Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne to odkształcenie stopy, które polega na opadaniu kości śródstopia. To prowadzi do spłaszczenia łuku poprzecznego przedniego. Stopa staje się szersza. Również główne punkty podparcia stopy się zmieniają. W przypadku zdrowej osoby, te punkty znajdują się w przedniej części śródstopia, czyli na pierwszej i piątej kości śródstopia. Natomiast u osoby z płaskostopiem poprzecznym, te punkty podparcia przemieszczają się na drugą i trzecią kość śródstopia. W tych obszarach pojawiają się odciski. Ponadto, płaskostopie poprzeczne ma również wpływ na ogólne zdrowie. Sprzyja obrzękom i bólom stóp, łydek, a nawet kręgosłupa.

Zalecana terapia - płaskostopie poprzeczne

Podstawą terapii płaskostopia jest przede wszystkim samodzielna praca i szczególnie ćwiczenia, które wzmacniają stopy i całe nogi. Aby skorygować płaskostopie poprzeczne, można na przykład zdecydować się na ćwiczenia polegające na podnoszeniu palcami stóp woreczka z ryżem. Ćwiczenie to wykonuje się naprzemiennie – najpierw jedną, potem drugą stopą. Aby wzmocnić mięśnie stopy, polecane jest również podnoszenie palcami długopisów, ołówków i kredek. Wielką pomocą jest też poprawnie dostosowana wkładka ortopedyczna, która unosi łuk poprzeczny przedniej stopy i jednocześnie koryguje nieprawidłowe ustawienie stopy. Pomaga także w złagodzeniu bólu związane z wadą w obszarze przodostopia. Podolog Przemyśl to specjalista, który doradzi, gdzie udać się po doskonale dopasowane wkładki do potrzeb stóp. W gabinecie podologicznym dowiesz się, do jakiego fizjoterapeuty warto się zwrócić, aby w pełni zadbać o swoje stopy.

Płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne z kolei polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku fizjologicznych łuków podłużnych stopy. W wyniku tego, stopa staje się płaska. Niektóre osoby z płaskostopiem podłużnym mogą mieć stopy przylegające do podłoża. Niestety, często towarzyszy im koślawe ustawienie tyłostopia. Płaskostopie podłużne zwiększa ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości, takich jak ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa oraz zapalenie przeciążonych więzadeł i torebek w stopie. Ta wada jest bardzo powszechna zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ale należy podjąć działania, gdy pojawią się pierwsze objawy. Płaskostopie podłużne powoduje ból stopy, rogowacenie podeszwy i obrzęki.

Zalecana terapia - płaskostopie podłużne

Wśród sugerowanych aktywności możemy wymienić między innymi chodzenie na czubkach palców, chodzenie na piętach, ćwiczenia polegające na chwytaniu woreczka z grochem za pomocą palców, skręcanie chusteczki za pomocą palców, chodzenie po linii z podkurczonymi palcami oraz chodzenie na zewnętrznych częściach stopy. Te proste ćwiczenia są łatwe do wykonania w domu. Ważne jest, aby wprowadzić je u dziecka z płaskostopiem podłużnym i upewnić się, że robione są codziennie. Osoby z takim problemem powinny również korzystać z indywidualnych ortopedycznych wkładek, które pomagają utrzymać łuk stopy w odpowiedniej pozycji. Brak ruchomości stawów w zaawansowanym stadium jest wskazaniem do przeprowadzenia operacji.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi