< > wszystkie blogi

Ciekawostki psychologiczne

Psychologia, czyli co tak na prawdę kieruje naszym zyciem?

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym

31 July 2020
Każdy z nas w swoim życiu przechodzi różne stany emocjonalne. Coraz większy pęd życia, niestabilne związki, rozstania, utrata pracy, czy trudne doświadczenia na wielu płaszczyznach powodują destabilizację i obniżają samopoczucie. Niektórzy radzą sobie poprzez własne zasoby, wsparcie rodziny, partnera, czy przyjaciół. Niekiedy jednak te formy pomocy nie są wystarczające do pokonania trudności i konieczna jest pomoc specjalisty.Czy należy się bać wizyty u psychologa?

Strach ma wielkie oczy, tymczasem wizyta w gabinecie psychologicznym jest naturalnym sygnałem, że w życiu zaszły wydarzenia, które należy rozwiązać lub uporządkować z pomocą osoby bezstronnej.

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Pierwsza wizyta służy do zapoznania się z aktualnym problemem pacjenta, który zdecydował się na pomoc psychologiczną. Podczas wizyty specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem. Niekiedy zebranie podstawowych informacji zajmuje kilka spotkań. Po przeprowadzeniu wywiadu i ustaleniu celu terapii, można rozpocząć proces terapeutyczny pacjenta.

O co pyta psycholog?

Głównym i jednym z pierwszych jest pytanie o powód, dla którego pacjent zgłosił się do specjalisty. Kolejne odnoszą się do ważne aspektów życia, sytuację zawodową, rodzinną, otoczenie, w którym pacjent na co dzień funkcjonuje. W zależności od problemu, który przywiódł pacjenta rozszerza się listę pytań, które mają pomóc ustalić obecną sytuację i kierować na zmianę. To o czym powiedzieć psychologowi jest indywidualną sprawą osoby zgłaszającej się po pomoc. Niektórzy pacjenci potrzebują większej ilości spotkań i dłuższego czasu znajomości z psychologiem aby otworzyć się na wrażliwe kwestie, które skłoniły do wizyty i szukania pomocy. Należy pamiętać, że w gabinecie panuje atmosfera życzliwości i akceptacji, a to pozwala na odkrywanie prawdy o sobie i szukanie drogi do dalszego rozwoju.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi