< > wszystkie blogi

Wyrywki z kultury i rozrywki

Przeczytane, obejrzane, podsłuchane

Intuicja nas myli?

27 January 2015
W poprzedniej Angorze trafiłam na artykuł, który nie daje mi spokoju (właściwie nawet nie artykuł, a notka w Angorce, tej części dla dzieci). Już sam tytuł mną wstrząsnął: "Intuicja nas myli". Nie dalej jak dwa dni wcześniej trafiłam w internecie na "złotą myśl" o tym, że intuicja nigdy mnie nie zawiodła, więc nadal będę według niej postępować, której szczerze przytaknęłam. A tu naukowcy twierdzą, że intuicja jest błędna. Może ja źle rozumiem intuicję. Dla mnie to ten moment olśnienia, kiedy ktoś zadaje Ci zagadkę, a Ty znasz odpowiedź nie zdążywszy nawet wszystkiego dokładnie policzyć. I takich zagadek użyli naukowcy właśnie. Wydaje mi się, że odpowiedziałam na nie intuicyjnie, nie wyjmowałam kartki i ołówka, nie zapisywałam skomplikowanych obliczeń, na każdą poświęciłam kilka sekund.

Artykuł z Angory:

Intuicja nas myli
Gdy nie jesteśmy skoncentrowani i działamy bez odpowiedniej uwagi, intuicja podpowiada nam złe rozwiązania i odpowiedzi - zauważyli naukowcy. Pokazał to tzw. test świadomego myślenia autorstwa Shane'a Fredericka, przeprowadzony w listopadzie ubiegłego roku na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków powyżej 15. roku życia. Stanowią go jedynie trzy zagadki, ale na żadną z nich nie umieją poprawnie odpowiedzieć nawet studenci najlepszych uczelni. Oto one:

I zagadka: Jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń?

II zagadka:  Na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. Codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. Jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ilu dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu?

III zagadka: Pióro i ołówek kosztują razem 1,10 zł. Pióro jest o 1 zł droższe od ołówka. Ile kosztuje ołówek?

Okazuje się, że dobre odpowiedzi na te pytania zna jedynie ok. 6 procent pytanych. Najnowsze badania pokazują, że nasz umysł działa w oparciu o dwa systemy poznawcze. Pierwszy jest szybki i automatyczny, drugi natomiast wymaga świadomego działania z uwagą i skupieniem. TEK na podst. www.naukawpolsce.pap.pl

Odpowiedzi na końcu notki.

Bardzo ciężko jest mi uwierzyć w te 6 procent. Ciekawiło mnie jakie to są te 'intuicyjne odpowiedzi'. Zajrzałam na podaną stronę w artykule stronę i znalazłam tam trochę więcej szczegółów:Na początku badani mierzyli się z pytaniem o produkcję urządzeń: jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń? Tylko na to pytanie większość (54 proc.) Polaków odpowiada prawidłowo: 5 minut. 46 proc. odpowiada, że 100 minut. "Trudno jednak oceniać ten wynik jako dobry, ponieważ losowe wybieranie odpowiedzi dałoby podobny efekt" - wyjaśnia TNS Polska.
 
Jeszcze gorzej wypadły odpowiedzi na dwa pozostałe pytania. "Na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. Codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. Jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ile dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu?" - brzmiało drugie pytanie. Prawidłowej odpowiedzi: 47 dni, udzieliło 24 proc. badanych. Zdecydowana większość 76 proc. wskazała złą odpowiedź, mówiąc, że lilie zarosną połowę stawu w 24 dni.
 
Ostatnie pytanie dotyczyło ceny ołówka i pióra. Razem kosztują one 1,10 zł. "Pióro jest o 1 zł droższe od ołówka? Ile kosztuje ołówek?" - pytano w badaniu? Jedynie 14 proc. badanych odpowiedziało prawidłowo: 5 groszy. Aż 86 proc. badanych udzieliło nieprawidłowej odpowiedzi: 10 groszy.
 
Więcej niż co trzeci respondent (37 proc.) udzielił błędnej odpowiedzi na wszystkie trzy pytania. Na jedno pytanie odpowiada dobrze 41 proc. badanych, na dwa pytania: 16 proc. Jedynie 6 proc. udziela samych prawidłowych odpowiedzi. "Choć dla psychologów wyniki te nie są zaskoczeniem, to warto podkreślić, że małpa zaproszona do udziału w teście poradziłaby sobie lepiej" - podsumowuje wyniki badania TNS Polska.
 
Częściej właściwe odpowiedzi na wszystkie pytania znają badani z wykształceniem wyższym – 14 proc. Wynik ten jest porównywalny z osiągnięciami studentów amerykańskich uczelni. "Rzeczywiście jest więc tak, że bez odpowiedniej koncentracji i uwagi, intuicja podpowiada ludziom złe odpowiedzi" - czytamy w komunikacie TNS Polska.

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,403204,badanie-bez-koncentracji-intuicja-podpowiada-nam-zle-odpowiedzi.html

Czy naprawdę jest z tą intuicją tak źle?

Odpowiedzi:
[I: 5 minut II: 47 dni III: 5 groszy]

 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi