< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Czy polska firma może świadczyć usługi w Austrii?

23 April 2021
Jesteś właścicielem firmy? Planujesz swoje usługi rozszerzyć na obszar Australii? Sprawdź co powinieneś wiedzieć! Przedstawiamy kilka ważnych informacji odnośnie świadczenia usług za granicą.

Świadczenia usług za granicą

Jeśli prowadzimy zarejestrowaną działalność usługową - dla przykładu jako architekt, możemy świadczyć te usługi także w innym kraju UE. Nie musimy również w tym celu otwierać oddziału ani zakładać nowej firmy za granicą. Możliwe jest to w sytuacji, kiedy zamierzamy: tymczasowo świadczyć tam usługi, świadczyć usługi jedynie dla wybranego klienta, który zamieszkuje inny kraj oraz zbadać rynek, zanim rozwiniemy tam swoją działalność.
Poniekąd powinniśmy mieć możliwość do świadczenia usług w innym państwie członkowskim UE bez obowiązku wdrożenia się we wszystkie procedury administracyjne oraz przepisy tego kraju, na przykład wcześniejsze uzyskanie zgody na prowadzenie działalności. Możliwe jednak, że będziemy musieli poinformować odpowiednie organy publiczne, że zamierzamy świadczyć usługi w danym kraju. Natomiast inny kraj powinien uzasadnić powody do stosowania własnych wymogów.

Jeśli proponowane usługi są telekomunikacyjne, elektroniczne albo nadawcze, podlegać będą opodatkowaniu w kraju, w którym klient jest obywatelem. W sytuacji, kiedy osoba nie podlega opodatkowaniu, jest to kraj, w którym ma ona swoją siedzibę oraz stały adres, ewentualnie taki, w którym często bywa. Jeśli jednak klient jest firmą, jest to kraj, w którym dana firma ma swoją siedzibę lub stałe miejsce, w którym prowadzi działalność gospodarczą, gdzie korzysta z danej usługi.

Nie możemy jednak z góry zakładać, że w danym kraju będziemy mieli prawo, by świadczyć usługi bez założenia tam firmy. To, czy będziemy mogli świadczyć tam usługi, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak często, przez jaki czas oraz jak regularnie zamierzamy to robić.

Polskie usługi w Austrii

Aby prowadzić działalność na terenie Austrii, niezbędne jest nam do tego zameldowanie. Obowiązek ten traktowany jest znacznie poważniej niż w Polsce. Po upływie trzech miesięcy, przedsiębiorca oraz prawnik muszą wystąpić w Austrii o zaświadczenie zameldowania w odrębnym, centralnym urzędzie meldunkowym danego kraju. Bez względu na to, czy firma jest polska, austriacka, czy też inna - wymogiem jest minimalna płaca. Może to się wydawać proste. Jednak w kraju nie obowiązuje minimum płacowego wszystkich zatrudnionych. Natomiast w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, różnice w stawkach wynoszą kilka euro na godzinę. O szczegółach możemy dowiedzieć się w miejscowych izbach branżowych. Poza płacą muszą być zachowane także inne warunki pracy, na przykład urlop.

Dowiedz się więcej o rejestracji firmy w Austrii na https://pla.partners/spolka-w-austrii/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi