< > wszystkie blogi

Praca w SEO – jak wygląda zawód pozycjonera?

27 August 2021
Pozycjoner- modny zawód, czy branża przyszłości ? Większość użytkowników internetu ma nikłą wiedzę dotyczącą marketingu internetowego i działań SEO. Nie można się temu dziwić – zawodowo taką wiedzę nabywają osoby wiążące swoje ścieżki zawodowe z szeroko pojętą branżą e-commerce. To samo tyczy się zawodu pozycjonera. Przeciętny użytkownik nie zastanawia się nad tym, dlaczego właśnie po wpisaniu danej frazy w wyszukiwarkę Google pojawia się dana witryna, a nie inna. Nie wiedzą też, że za wysokim miejscem w wynikach wyszukiwania stoi grono specjalistów. Wśród nich jest właśnie pozycjoner. I chociaż zawód ten ma rodowód niemal tak długi, jak sam internet, to właśnie na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrosła popularność tego zawodu oraz zapotrzebowanie rynku na specjalistów ds. SEO. Czy trudno zostać pozycjonerem? Jak wygląda zawód pozycjonera? Czy pozycjonowania stron da się samodzielnie nauczyć? Czy trudno się przebranżowić oraz gdzie znaleźć pracę w SEO? Tego dowiecie się z tego artykułu. Zapraszamy do lektury.


Pozycjoner stron internetowych – czyli kto ?

Aby strona internetowa spełniała swoją funkcję, czyli zarabiała pieniądze, a nie była tylko ładną wizytówką firmy, musi spełniać określone warunki. W internecie jest niemal 3 miliony zarejestrowanych domen z końcówką pl., należy sobie uzmysłowić, że wśród nich są setki stron www dotyczących jednej branży, usług czy traktujących o podobnym temacie. Konkurencja jest naprawdę duża, więc w celu promocji danych produktów czy usług należy zrobić wszystko, by strona zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania (SERP). Google jako spółka ma ogromny wpływ na kreowanie świata internetu, który zmienia się zaskakująco szybko. Tylko dostosowanie się do tych zmian, do algorytmów czy wskaźników może zapewnić danej witrynie pewną i wysoką pozycję w rankingach. Kto jest za to odpowiedzialny? Właśnie pozycjoner. Zajmuje on wysoką pozycję w gronie specjalistów zajmujących się stronami www oraz ich widocznością. Konieczność stałej opieki nad witryną, moderowanie oraz aktualizacja treści sprawia, bycie specjalistą SEO to praca na cały etat. W dobie tak dynamicznego rozwoju sieci sukces marki może zależeć od tego, czy współpracuje z pozycjonerem, czy nie. Między innymi dlatego rynek specjalistów ds.SEO zaczyna się zapełniać mniej i bardziej doświadczonymi osobami, zapotrzebowanie na seowców sukcesywnie wzrasta – dlatego jest to szansa dla wielu ambitnych osób na rozwój w zawodzie przyszłości.

Specjalista ds. SEO nazywany jest również pozycjonerem, SEO Specialist, nieformalnie również „seowcem”. Skrót SEO (Search Engine Optymalization) mówi nam o tym, że dana osoba zajmuje się optymalizacją stron www pod wyszukiwarkę. Nie mówimy tu tylko o dobrze odpowiednich słów kluczowych do tekstu. Specjalista SEO musi mieć ugruntowaną wiedzę z promowania contentu, link buildingu, targetowania grup odbiorców, szeroko pojętego marketingu internetowego, znać podstawy języków programowania itd. Tylko tak szeroka wiedza pozwala mu skutecznie analizować zmiany algorytmów, wyciągać wnioski, dzięki którym możliwa jest późniejsza optymalizacja i pozycjonowanie stron Lublin. Efekty pracy pozycjonerów widać gołym okiem, przeglądając oferty witryn internetowych — wśród niemal nieróżniących się asortymentem sklepów, zawsze jeden będzie zajmował wyższe miejsce w rankingu Google. Jest to zasługa pozycjonera danej strony.

Junior ds. SEO — od czego zacząć

Pierwsze pytanie, jakie pada najczęściej, brzmi: czy aby osiągnąć sukces w branży SEO, potrzebne jest kierunkowe wykształcenie? Odpowiedź brzmi – nie ;). Ogromna liczba specjalistów ds. SEO, SEO managerów to samouki! Prawdą jest, że osoby kończące kierunki pokrewne np. marketing internetowy i zarządzanie, informatykę, mają ugruntowane podstawy i utrwaloną wiedzę z zakresu działań marketingowych, lecz branża SEO rozwija się niezwykle dynamiczne i tylko własne samozaparcie, chęć rozwijania swoich kompetencji, poszukiwanie nowych rozwiązań na własną rękę oraz szczypta fascynacji tym zawodem, mogą sprawić, że pozyskamy klientów. Aby zostać Junior pozycjonerem strony internetowej, powinniśmy zacząć od opanowania 6 niezbędnych umiejętności technicznych:
• Podstawy programowania: HTML/CSS/***/PHP
• Znajomość narzędzi Google: Google Analytics oraz Google Search Console
• Umiejętność obsługi narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, np.: SurfSEO
• Podstawy obsługi hostingu
• Aktualna wiedza na temat wytycznych i zaleceń wyszukiwarek
• Bycie na bieżąco z trendami branżowymi
• Wiedza z zakresu budowania stron internetowych
Wszystkie powyższe umiejętności muszą być wykorzystywane pod kątem zarówno praktycznym, jak i merytorycznym. Gotowość do poszerzania swojej wiedzy i ciągłego rozwoju, umiejętność nawiązywania relacji z klientem, komunikatywność oraz umiejętność przekładania języka technicznego na język zrozumiały do zleceniodawcy to „must have” w zawodzie pozycjonera.
Ścieżka kariery pozycjonera wygląda następująco: stażysta SEO, młodszy specjalista ds.SEO (Junior), SEO Specialist oraz SEO Senior Specialist. Na końcu ścieżki czekają eksperckie miejsca wśród liderów i managerów ds.SEO. Większość osób rozpoczyna pracę od najniższego szczebla, dzięki nabytemu doświadczeniu, szybko awansując na wyższe stanowiska. Wraz ze zmianą stanowiska zmienia się nieco zakres obowiązków oraz oczywiście zarobki. O tym ile zarabia pozycjoner, dowiecie się z poniższego tekstu.

Pozycjoner — zakres obowiązków

Praca pozycjonera kusi możliwością pracy zdalnej, dobrymi zarobkami, wciąż rozwijającą się i przyszłościową branżą, na którą zawsze będzie zapotrzebowanie. Jednak wiele osób chcących spróbować swoich sił w pozycjonowaniu, napotyka mur pod tytułem „szeroki zakres obowiązków”. Właśnie taka jest praca pozycjonera – wszechstronna. Od specjalisty ds.pozycjonowania oczekuje się nie tylko znajomości powyższych programów i umiejętności korzystania z nich w sposób efektowny, ale przede wszystkim umiejętność połączenia różnych metod zwiększania ruchu na danej stronie, tak aby witryna była oceniania bardzo dobrze zarówno przez algorytmy Google, jak i przez samych odbiorców. Bo to właśnie oni zapewniają ruch i zyski z danej działalności. Z tego tytułu, do obowiązków pozycjonera należy:
• Opracowanie oraz przedstawienie strategii pozycjonowania strony
• Stały kontakt z zespołem grafików, analityków, copywriterów, web masterów
• Nawiązanie oraz utrzymanie stałej relacji ze zleceniodawcą
• Optymalizacja kodu strony dla wyszukiwarek internetowych
• Przygotowanie raportów, wytycznych, analiz dla zespołu oraz dla klienta
• Przeprowadzanie cyklicznego audytu strony pod kątem SEO
• Wyszukiwanie, oraz znajomość aktualnych trendów branżowych
Jak widzicie, praca pozycjonera łączy umiejętności czysto techniczne z umiejętnościami miękkimi. Niewątpliwie, jest to praca dla osób kreatywnych, wszechstronnych, pojętnych, umiejących dobrze działać w zespole, dla których praca pozycjonera może stać się życiową pasją.

Specjalista ds. SEO – gdzie szukać pracy ?

Osoby stawiające swoje pierwsze kroki w świecie SEO często wahają się przy wyborze pierwszego miejsca pracy. Gdzie zacząć? Wysłać CV do agencji interaktywnej czy postawić na agencje SEO/SEM? A może próbować działać na własną rękę ? Najlepszym wyborem jest zdobywanie doświadczenia pod okiem kogoś doświadczonego, więc marzenia o własnej działalności realizujmy z powodzeniem, kiedy będziemy w stanie reprezentować swoimi usługami najwyższą jakość usług. Zarówno agencje interaktywnej, jak i SEO/SEM dają możliwość szybkiego rozwoju, nabywania niezbędnej wiedzy oraz pięcia się po ścieżkach kariery, jeśli będziemy zmotywowani i utalentowani. Nasze zaangażowanie z pewnością szybko zostanie zauważone oraz docenione. Jest to doskonały sposób poznania kultury pozycjonera, praca dla agencji to również szansa dostępu do drogich narzędzi SEO, na które osobiście mogłoby nas nie stać. Nie bądź bierny – nawet jeśli czekasz na odzew z wymarzonego miejsca pracy, warto na bieżąco prowadzić własną witrynę internetową, optymalizować ją i pozycjonować. Optymalizacja strony przy wykorzystaniu narzędzi SEO to doskonały sposób nabierania potrzebnego w tej branży doświadczenia. Taką stronę www z powodzeniem możesz dodać do własnego portfolio.

Pieniądze – zarobki pozycjonera w Polsce

Czy zawód pozycjonera jest dobrze opłacalny? Większość osób, które spojrzą na oferty pracy i medianę zarobków, z pewnością stwierdzi, że tak. W roku z 2020 zarobki pozycjonera oscylowały w granicach 4800 zł netto. Dużo zależy od tego, jakie stanowisko obejmujemy. Junior ds.SEO może liczyć na stawki w granicach 2500- 3500 zł. Wyższe widełki dotyczą najczęściej większych miast, lecz zawód seowca pozwala na niemal 100% pracę zdalną. Im wyższe stanowisko, tym lepiej, SEO Specialist może liczyć na płacę w wysokości około 5000-6000 zł netto, manager powyżej 7000 zł netto. Wizja tak wysokich zarobków jest niezwykle kusząca, specjalistów SEO nadal brakuje na rynku, jednak trzeba pamiętać o wkładzie własnym, zaangażowaniu, doświadczeniu, i wszechstronności, jaka jest potrzebna, aby stać się specjalistą ds.SEO. Wkrótce niemal każda branża, będzie potrzebowała własnego specjalisty ds. SEO — jest to szansa, którą warto wykorzystać.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi