< > wszystkie blogi

Blog bez podróżniczej nazwy

Potwornie absurdalne historie podróżnicze

Ciekawostki o Nepalu

16 June 2017
Nepal - państwo o dość małych rozmiarach znajdujące się w południowej części Azji i sąsiadujące z Indiami oraz Chinami. W tekście przedstawie zbiór ciekawostek o tym państwie.

W pierwszym fakcie zaznaczyć należy o wspomnianym wcześniej sąsiedzie, a mianowicie o Indiach. Obywatele tego kraju są bardzo zbliżeni kulturowo do Nepalczyków. Wielu Hindusów, a także Nepalczyków twierdzi, iż Nepal to 30. stan Indii. Zarówno Hindusi, jak i Nepalczycy stosują ten sam sposób na powitanie, a mianowicie zamiast podania sobie dłoni, jak my w Europie, składają dłonie i wykonują gest skłonu mówiąc przy tym "Namaste".
Również flaga tego państwa zasługuje na parę słów. To jedyny symbol narodowy, którego kształt nie jest czworokątem. Składa się ona z dwóch trójkątów - pierwszy z nich ma odwoływać się do Himalajów, drugi zaś do buddyzmy i hinduizmu.
Większość z nas powinna pamiętać głośne wydarzenia z kwietnia 2015 roku. 25. dnia tego miesiąca stolica kraju borykała się z potężnym trzęsieniem ziemi, w wyniku którego zniszczonych zostało wiele atrakcji turystycznych oraz zabytków. Trzęsienie wywołało także potężną lawinę, która zeszła do głównej bazy wypadowej na Mount Everest. W jej wyniku zginęło 16 osób, a wiele innych zostało rannych. Nawet najwyższy szczyt na tym ucierpiał i zmniejszył się o 2,5 centymetra.
Warto napomknąć także o Evereście w innym kontekście, jako najwyższego szczytu na świecie. Pierwsze próby jego zdobycia datowane są już na początek XIX wieku, jednak pierwsza udana wyprawa datowana jest na rok 1953. Pierwsza Polka na tym szczycie znalazła się po 25 latach. W Nepalu znajduje się także wiele innych ośmiotysięczników - Nepal to dom dla aż 8 z 10 najwyższych szczytów świata.
Patrząc na mapę świata, a dokładniej dwóch państw - właśnie Nepalu i europejskiej Portugalii - można dostrzec pewne podobieństwo pod względem kształtu. Są one bardzo zbliżone, wręcz prawie takie same.
Na podsumowanie warto poświęcić jeszcze słowo o krowach, które traktowane są jako święte zwierzę. Rządzący tym krajem zabronili prawnie zabijania tych zwierząt. Będąc w tym kraju dość często można dostrzec, jak krowy spacerują ulicami większych bądź mniejszych miast.
Ciekawostki o Nepalu - źródło inspiracji dla powstania tekstu.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi