< > wszystkie blogi

Blog bez podróżniczej nazwy

Potwornie absurdalne historie podróżnicze

Warszawa ciekawe fakty

16 April 2018
Przeczytaj spis nowinek o stolicy Polski. Zbadaj historię o Warsie i Sawie, dowiedz się gdzie znajdywała się skocznia w tymże miasteczku oraz jaki jest największy budynek w Polsce. Te niecodzienne fakty o Stolicy z gwarancją zdumieją.
Opowieść o Warsie i Sawie

Nauczyciele w szkołach dosyć często cytują niezwykłą opowieść o parze wielbicieli. Opisuje ona przygodę rybaka o imieniu Wars. Tenże człowiek żyjący nad skrajem Wisły pewnej nocy zauważył w wodzie zjawiskową kobietę. Wars zakochał się w niej od 1 wejrzenia i ledwie po kilku sekundach dostrzegł, że w rzeczywistości jest to rusałka. Od tejże nocy regularnie pojawiał się w owym położeniu, by móc uwielbiać jej piękno. Na szczęście dla rybaka, obok syreny pojawiły się te indywidualne wzruszenia względem rybaka. Ich miłość była na tyle mocna, iż syrena nazywana Sawa umiała w efekcie wylec na ląd, zaś w miejsce jej ogona pojawiły się kończyny. Po pewnym momencie Wars oraz Sawa wykonali swoją chałupkę ponad Wisłą, a naokoło niej powstawał zamek. To dokładnie gwoli uchwycenia czułości wielbicieli, zamierzono związać ich określenia w indywidualny człon - Warszawa.

Stolica - skupiskiem treningów chłodnych

Powyższe wyrażenie brzmi równie niebywale, co pogłoska o Warsie oraz Sawie. Ale wciąż nie tak dawno, w metropolii Polski znajdowała się trampolina narciarska. Projekt stawiania skoczni na Mokotowie (przy ulicy Czerniowieckiej) egzystował powiązany z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Roboty nadzorowane przez Jeremiego Struchackiego zapoczątkowano w 1955 roku, zaś pierwszoplanowe podskoki przedstawiono tutaj we wrześniu 1959 roku. Skocznia była przeznaczona priorytetowo w projektach szkoleniowych, lecz zorganizowano na niej również małe turnieje. Element strukturalny przydzielono na 38 metrze. Największy skok na tymże obiekcie dał Janusz Duda lądujący na 48 metrze, jednak jej formalnym rekordem jest skok Antoniego Łaciaka (40,5 metra). Ostatnie zawody na trampolinie narciarskiej w Stolicy zrobiono w maju 1989 roku, po czym obiekt pozostał zakończony a także zagubiony. Aż do 2011 roku, kiedy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego dał opinię o jej zlikwidowaniu.

Najogromniejszy budynek w Polsce

Najwyższym obiektem w Polsce jest bez kwestionowania Pałac Kultury i Nauki. Podnosi się on na wysokość 237 metrów. Wybudowany w latach 1952 - 1955 jako „prezent narodu sowieckiego dla narodu polskiego”.

Tekst inspirowany - Warszawa ciekawostki
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi