< > wszystkie blogi

Blog bez podróżniczej nazwy

Potwornie absurdalne historie podróżnicze

Flaga Danii

13 May 2018
Dania toż mocarstwo ulokowane w Europie Północnej, między spójną częścią lądu europejskiego, a Półwyspem Skandynawskim.
Zgodnie z opowieścią ów duński symbol miał zlecieć z nieba 15 czerwca 1219 roku, zdarzyło się to w trakcie krucjaty liwońskiej przywódcy Waldemara II. W trakcie pewnej z bitew pod Lindanäs (nieopodal dzisiejszego Tallina) Duńczycy mieli wyjściowo przegrywać z oponentem, aczkolwiek z góry w dłonie przywódcy opadła karmazynowa flaga z bladym krzyżem. Stanowił to punkt przełomowy batalii, którą ostatecznie zwyciężyli Duńczycy.
Wstępna wzmianka o tychże barwach państwowych znakowana jest na 1481 rok. Flaga niniejsza zaliczana jest za najstarszą na świecie, która stale egzystuje w zastosowaniu. Na wzór duńskiego sztandaru powstały chorągwie państw nordyckich.
Aktualnie Dannebrog jest często wykorzystywana przy uroczystości świąt państwowych, celebracji biurokratycznych tudzież niepublicznych rocznic prywatnych. Dannebrog opuszczona do połowy wielkości słupa jest także pokazywana w przebiegu pogrzebów.
Urzędy uznają obowiązek flagowania między innymi w czasie świąt sakralnych a także urodzin członków rodziny koronnej. Mnóstwo korporacji i osób indywidualnych w Danii także celebruje te ważne dni poprzez wywieszenie flagi państwowej.
Duńczycy są ogromnie związani do herbu swojego kraju. Chorągiew prowadzi im podczas znaczących ceremonii domowych, narodzin (np. jako dekoracja na torcie), a ponadto w podczas pochówku. Nie winno się jej rozwieszać w trakcie nocy, a podczas jej opuszczania nie powinna drasnąć gleby.
Ciekawostka o Danii
Duńczycy kochają korzystać ze ładnej pogody, więc latkiem, gdy warunki atmosferyczne są pobudzające starają się każdą wolną sekundę być na świeżym powietrzu. Sporo kobiet swoje kroki daje w okolicę kopenhaskiego mogilnika Assistens, żeby się... ocieplać. Rodzice zabierają własne pociechy na piknik, a między grobowcami spacerują kobiety w kostiumach kąpielowych. Wedle nich cmentarz nie winien stanowić bolesnym siedliskiem nieprzemijającego spoczynku, tylko polem gdzie można zobaczyć życie.
Źródło: http://rzucijedz.pl/flagi/387-flaga-danii
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi