Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI
Klub fanatyków polskich komedii
Klub otwarty
by mrbluesky


Założony: 2009-06-23 16:52:19
Ostatnia aktywność: 2021-12-21 06:38:19
Postów na forum: 12
245 członków
Oglądany: 7040x

Rekordy!!!

mrbluesky
mrbluesky - Superbojownik · przed dinozaurami
Guinness ma swoją książkę rekordów, więc czemu my mamy być gorsi? W końcu Polak też potrafi! Jeżeli chcielibyście coś zgłosić do naszej księgi to prosimy o kontakt z naszym klubem.

1. Największy obciach pośród polskich komedii
"Yyyrek... kosmiczna nominacja" - Bezsprzeczny zwycięzca plebiscytu na "Pozłacanego Buraka". Zagrozić mu mógł tylko "Gulczas, a jak myślisz" - również w reżyserii Jerzego Gruzy. Oba filmy w sumie zebrały ok. 70% całkowitej ilości głosów. Szkoda, że reżyser legendarnej "Wojny domowej" nakręcił coś tak beznadziejnego.

2. Najwięcej ról filmowych w ciągu jednego roku
Cezary Pazura - W roku 1992 zagrał łącznie w 13 filmach i serialach TV. Na drugim miejscu plasuje się Zdzisław Maklakiewicz. W samym 1971 zagrał 12 ról filmowych

3. Najstarsza polska komedia
"Antoś pierwszy raz w Warszawie" - Komedia z Antonim Fertnerem w roli głównej. Jest to zarazem pierwszy, polski film fabularny. Został nakręcony w 1908 roku

4. Najstarszy, żyjący, polski aktor znany z komedii
Irena Kwiatkowska - Urodzona 17 września 1912.

5. Najbardziej nietypowa data urodzin
Jan Himilsbach - Aktor (wg metryki) urodził się w Mińsku Mazowieckim 31 listopada 1931. Dla przypomnienia: listopad liczy tylko 30 dni

6. Najbardziej kultowy polski film
"Rejs" Marka Piwowskiego - Na cześć "Rejsu" powstały 3 kina (w Warszawie, Rzeszowie i Słupsku) o takiej samej nazwie, kilka stron internetowych, dwa kluby dyskusyjne (w Ostrołęce i Lubinie), a także zespół acid-jazzowy.

7. Najbardziej popularne, komediowe zwierzątko
Miś - Nie dość ze jedna komedia jest całkowicie poświęcona wszelkiego rodzaju misiom ("Miś" - Stanisława Barei), to jeszcze zwierzaczek ten wystąpił w "Jak to się robi" Kondratiuka. Trudno również nie wspomnieć o legendzie lat 60-tych - "Misiu z okienka", oraz o jego kuzynach: Kolargolu, Uszatku i Puchatku. Szczególnie popularne są zwłaszcza "latające misie" - w lipcu 2002 roku nad Pomorzem przeleciało słomiane zwierzątko, wzorowane na barejowskim misiu (happening miał być reklamą Żywieckiego Muzeum Humoru). Na drugiej pozycji plasuje się świnka ("Nie ma mocnych" i "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz") oraz krowa ("Pieniądze to nie wszystko", "Sami swoi", "Jak rozpętałem II wojnę Światową")

8. Najpopularniejszy rekwizyt filmowy
Znikająca kiełbasa - Występuje w kilku komediach ("Mis" - "zniknięta" parówka na planie filmu "Ostatnia paróweczka Hrabiego Barry Kenta", znikająca kiełbasa na planie "Rejsu"). Znikająca kiełbasa, choć nieco w przenośni, występuje w "Zmiennikach" (jako "opakowanie" do przemytu narkotyków). W czasach, gdy kręcono serial, nawet dla potrzeb filmu nie można było kupić w żadnym sklepie kiełbasy, dlatego też reżyser był zmuszony dokonać zakupu na bazarze. Rekwizyt ten pojawia się także w serialu "Alternatywy 4", a znika za sprawą Teodora - psa Docenta (scenę powtarzano kilkakrotnie, w wyniku czego bezpowrotnie "zniknęło" 5 kg kiełbasy)

9. Najwybitniejszy aktor pośród kamieniarzy
Jan Himilsbach - Prawie przez całe swoje życie był związany z pracą kamieniarską (najpierw kamieniarz w Strzegomiu, później rębacz w kopalni "Boże dary" w Kostuchnej. W końcu znowu kamieniarz w firmie pogrzebowej na Powązkach). Zadebiutował w 1970 w "Rejsie" Marka Piwowskiego i od tego czasu zrobił zadziwiająca karierę jako tzw.: "aktor charakterystyczny". Również wybitny literat. Na podstawie kilku jego opowiadań nakręcono filmy "Monidło" i "Fucha"

10. Najgorszy biznesmen pośród polskich aktorów
Kazimierz Kaczor - W latach 1996-2002 prezes ZASP. Zainwestował 9 mln zł (roczny budżet Związku to ok. 7 mln zł) w obligacje podupadającej Stoczni Szczecińskiej. Likwidacja stoczni postawiła związek przed widmem bankructwa, a jego nowego prezesa - Olgierda Łukaszewicza przyprawiła tym samym o wypadanie włosów.

11. Najliczniejsza rodzina o filmowych tradycjach
Damięccy - Ojciec, Dobiesław Damięcki był aktorem i prezesem ZASP. Jego pierwsza żona - Jadwiga Hryniewiecka była tancerką, a druga - Irena Górska to wieloletnia dyrektorka scen terenowych. W ślad ojca poszli również synowie. Aktorami są bracia Maciej i Damian. Pierwsza żona Damiana - Barbara Borys-Damięcka jest dyrektorem teatru Syrena, druga żona - Grażyna Brodzińska jest primadonną operetki stołecznej. Również syn Damiana - Grzegorz nie wyłamał się z rodzinnej tradycji - jest aktorem filmowym. Podobnie ma się sprawa z dziećmi Macieja. Mateusz ma już na swoim koncie kilka znaczących ról (m.in. Cezarego Barykę w "Przedwiośniu"). Jego siostrę - Matyldę możemy oglądać w serialu "Na Wspólnej".

12. Najbardziej znany budynek filmowy
Blok przy ul. Grzegorzewskiej na warszawskim Ursynowie - To właśnie tu Stanisław Bareja nakręcił "Alternatywy 4". Niektóre źródła podają, iż dom znajduje się przy ul. Cynamonowej. Ulice Cynamonowa i Grzegorzewskiej leżą równolegle do siebie, a więc można uznać także tę drugą wersję. Prawidłowa jednak jest wersja pierwsza - ul. Grzegorzewskiej.

13. Najdłużej emitowany serial komediowy
13 posterunek - Serial ten jest emitowany właściwie bez przerwy od 1998 roku (łącznie podczas I i II serii wyemitowano 83 odcinki). Trochę krócej, bo od marca 1999 emitowany jest "Świat według Kiepskich". Serial ten przebił "13 posterunek" pod względem wyemitowanych odcinków powstało ponad 130 odcinków.

14. Najlepsze efekty specjalne
Kingsajz - Film bezsprzecznie zasługuje tu na duże uznanie. W czasach gdy powstawał nie było jeszcze tak wysoko rozwiniętej techniki komputerowej, a i kieszenie polskich filmowców były znacznie uboższe. Mimo to dzięki imponującym swoimi rozmiarami rekwizytom (umywalki, telefony, adaptery) mamy wrażenie, że znajdujemy się w krainie krasnoludków. Jako ciekawostkę można podać, iż gigantyczne rekwizyty nadal nadają się do użycia.

15. Najdłużej realizowana komedia
"Rejs II" - Pierwsze projekty kontynuacji Rejsu pojawiły się podobno już podczas kręcenia pierwszej części (w 1969 roku). Autorem pomysłu miał być statysta z łódzkiej Szkoły Filmowej - Wacław Antczak, który cały czas pisał alternatywny scenariusz filmu. W latach późniejszych krążyły legendy na temat powstania drugiej części. Jak pisze Maciej Łuczak w książce "Rejs czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie", twórcą jednego z licznych scenariuszy na drugą część filmu miał być nawet Zulus z Durbanu - Massisi Kunene. Sam film miał być metaforyczną opowieścią o niewolnictwie, a akcja miała się dziać na statku płynącym z Afryki do Ameryki. Jeden z twórców pierwszej części, Feridun Erol twierdzi jednak ze sceptycyzmem: "- Nie bardzo wierzę, że powstanie 'Rejs 2'. Pierwowzór przecież jest filmem zupełnie wyjątkowym i nie powtarzalnym. Może jednak fenomen Piwka sprawi, że taka komedia zostanie nakręcona.". Z jednej strony my też mamy taką nadzieję, jednak, czy nie nadwątli to legendy pierwowzoru?

16. Najpopularniejszy pojazd wykorzystywany w polskich komediach
Syrenka - Sympatyczna, polska syrenka główną rolę zagrała u Rutkiewicza w komedii "Kochajmy syrenki". Drugoplanowe, ale niezapomniane role to: symbol polskiego ruchu hippisowskiego w "Nie lubię poniedziałku", rodzimej myśli technicznej w serialu "Alternatywy 4", oraz wysokiej pozycji społecznej w "Wyjściu awaryjnym". Warto też wspomnieć o niewielkiej roli syrenki w serialu "Dom". Na drugim miejscu plasuje się Fiat 125p oraz Mercedes. "Polska limuzyna" główną rolę gra w serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei. Mercedes zaś wystąpił m.in. w "Rozmowach kontrolowanych", "Zmiennikach" oraz w komedii Juliusza Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko". We wszystkich trzech przypadkach niemiecka limuzyna skończyła tragicznie. Zbieg okoliczności?

17. Najwspanialszy duet filmowy
Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach - Aktorzy poznali się na planie "Rejsu" Marka Piwowskiego. Od tej pory wystąpili razem w kilkunastu filmach, tworząc niezapomniany duet - zarówno jako aktorzy jak i przyjaciele.

18. Najbardziej komediowy polityk
Andrzej Lepper - Lidera "Samoobrony" możemy zobaczyć m.in. w komedii Jerzego Gruzy "Gulczas, a jak myślisz". Oczywiście na barykadzie!

19. Najbardziej komediowe miasteczko
Lubomierz k. Jeleniej Góry - W Lubomierzu powstała trylogia o Pawlakach i Kargulach, a w pobliskiej Leśnej na zamku Czocha kręcono komedię "Gdzie jest generał". Ponadto w Lubomierzu co roku organizowany tam jest festiwal komediowy.

20. Najbardziej nietypowo przyrządzone, polskie danie
Kapuśniak - W komedii Pawła Karpińskiego "Czarodziej z Harlemu" możemy spotkać iście po polsku przyrządzony kapuśniak. Powstaje poprzez dolanie wody do bigosu. Bigos z kolei uzyskujemy przez odcedzenie kapuśniaku. Na drugiej pozycji ex aequo pieczyste przyrządzone przez panią Piórecką z serialu "Zmiennicy" oraz puree z dżemem z "Misia".

21. Najbardziej niezwykły życiorys
Marek Piwowski - Urodził się 24 października 1945 w Warszawie. W latach 1951-1955 studiował na Wydziale Nawigacji Państwowej Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. W 1962 ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, po czym rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Pracował jako robotnik rolny w PGR Orneta (1950), stolarz w Iławie (1955), górnik dołowy w kopalni "Walenty - Wawel" w Rudzie Śląskiej (1955), kierownik działu publicystyki i reportażu w tygodniku "Nowa Kultura" (1961), dziennikarz w ośrodku dziennikarskim UNESCO w Strassburgu (1961). Po roku 1962 rozpoczął swoją karierę filmową, by w 1970 nakręcić film "Rejs", który z tzw. "półkownika" (filmu, który zamiast do kina trafia na półkę w archiwum) miał stać się po wielu latach legendą polskiej kinematografii. Na uwagę zasługują też liczne legendy, jakie o Piwowskim powstały (m.in. ucieczka balonem przez zachodnią granicę).

22. Najbardziej nie-komediowy aktor komediowy
Bogumił Kobiela - Chociaż był współzałożycielem satyrycznego teatrzyku "BIM-BOM" oraz zagrał wiele ról komediowych, trudno go uznać za typowego komika. "Zezowate szczęście" Munka z Kobielą w roli głównej to raczej dramatyczna tragikomedia o człowieku, którego przez całe życie prześladuje pech. Podobnie ma się sprawa z "Eroicą", która również jest bardziej dramatyczna niż śmieszna. Wyjątkiem może być "Człowiek z M-3", w którym Kobiela udowodnił, że potrafi sobie poradzić także z typowo komediową rolą.

23. Najbardziej nie-komediowy aktor w polskiej komedii
Bogusław Linda - Jean Reno i Bruce Willis polskiego kina. Aktor znany głównie z ról arcytwardych "maczo", nie rozstających się ze swoją spluwą, działających zawsze "w imię zasad" i potrafiących bez mrugnięcia okiem "rozwalić" każdego przeciwnika. Wprawdzie ma na swoim koncie kilka ról komediowych, ale są to w większości role nie odbiegające od jego filmowego wizerunku (np.: wyjątkowo niesympatyczny Rudy w "Złocie Dezerterów", czy Serfer w "Szczęśliwego Nowego Yorku"). Wyjątkiem może być rola palacza Tośka w "Hakerze". To trzeba obejrzeć!

24. Najbardziej zmarnowany talent komediowy
Zenon Laskowik - Wybitny artysta kabaretowy (m.in. współtwórca sławnego i bardzo lubianego kabaretu TEY). Człowiek epoki, w której żył. Niestety ma na swoim koncie tylko dwie role filmowe - w komediach: "Filip z konopi" oraz "Słodkie oczy". Gdyby kiedykolwiek doszła do skutku współpraca Tym-Laskowik moglibyśmy być świadkami wskrzeszenia humoru znanego z filmów Barei. .

25. Najwyższy polski aktor
Wiktor Zborowski - Aktor mierzy 197 cm

26. Najstarszy aktor czynny zawodowo
Irena Kwiatkowska - Pomimo wieku przeszło 90 lat zagrała symboliczną rolę w jednym z odcinków serialu "Buła i spóła". Nadal aktywnie udziela się towarzysko.
spirek
spirek - bojownik | GG: 3006029 · przed dinozaurami
Kino Rejs w Rzeszowie już nie istnieje. A szkoda!

Tylko bojownicy należący do tego klubu mogą pisać nowe posty.