< > wszystkie blogi

absurdlog Jacka

Potwornie absurdalny blog :D

Czy trening sportów walki w domu może być skuteczny?

30 October 2017
W ostatnich latach, głównie za sprawą organizacji KSW w Polsce pojawiała się moda na trening sportów walki. Praktycznie w każdym mieście otwierają się nowe kluby MMA a same gale są w stanie zapełnić nawet stadion narodowy, co jeszcze do niedawana było zarezerwowane jedynie dla sportów drużynowych.
Co jednak zrobić gdy w Twojej okolicy nie ma żadnych klubów a chciałbyś spróbować tej dyscypliny sportowej? Zacznij trenować w domu, sprawdź czy taki rodzaj aktywności Ci odpowiada a dopiero gdy załapiesz bakcyla podejmiesz decyzję czy warto dojeżdżać do bardziej oddalonych klubów aby kontynuować trening pod okiem wyszkolonych trenerów.

Czy trening sportów walki w domu może być skuteczny?
Omawiane zagadnienie niezmiennie rozpala emocje wielu adeptów sztuk walki. Znaleźć można zarówno zapalonych jego zwolenników, którzy „na poczekaniu” wskażą liczne plusy treningu w domu oraz osoby, które stanowczo zaprzeczają, jakoby miał on pozytywny wpływ na rozwijanie swoich możliwości. Jakie są przykładowe akcesoria sportowe, które można doskonalić podczas treningu w domu? Jak się do tego zabrać?

Trening równowagi i jego efekty
W każdym sporcie walki ważną kwestią jest równowaga. Osoby, które mają dobrze rozwinięte jej poczucie, mogą pewniej i mocniej wyprowadzać ciosy, bez obaw o upadek. Gdy natomiast zostaną zaatakowane, to powrócą szybciej do odpowiedniej postawy. Oprócz samej równowagi, duże znaczenie ma także ogólna koordynacja ruchowa. Jej trening odbywa się m.in. przy użyciu drabinki koordynacyjnej. Można to robić w domu – trzeba jedynie mieć kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. Warto skorzystać też z takich udogodnień, jak np. piłka Bosu. Już po kilku tygodniach takiego treningu można odnotować znaczną poprawę. Na sam początek natomiast (zanim przesyłka z zamówioną piłką dotrze na miejsce) warto wykonywać ćwiczenia, w których trzeba przez jakiś czas stać na jednej nodze.

Doskonalenie techniki
Jak w każdej dyscyplinie – również w sportach walki – niezbędne jest nauczenie się nienagannej techniki i stałe jej stosowanie oraz doskonalenie. Choć podstaw ciężko nauczyć się samemu i na początkowym etapie niezbędne będzie poradzenie się doświadczonego specjalisty, to po wdrożeniu sobie głównych założeń, można samodzielnie doskonalić swój warsztat. Nie wymaga to wiele miejsca, ale za to konieczne jest maksymalne skupienie. Najlepiej trenować na worku, mając odpowiednio owinięte dłonie i założone rękawice. Nie tylko zapobiega się w ten sposób wystąpieniu kontuzji, ale też przyzwyczaja swoje ciało do pełnego stroju i wyposażenia. Wielu początkujących osób zaczyna trening bez właściwego zabezpieczenia dłoni co skutkuje szybkimi kontuzjami, najczęściej są to wybicia kciuka lub skręcenie nadgarstka które eliminują z treningu na co najmniej kilka tygodni, warto więc od razu wyposażyć się w dobre jakościowo rękawice bokserskie, doskonałym wyborem będą rękawice naszej polskiej marki DBX BUSHIDO które mimo niewielkiej ceny oferują bardzo dobrą jakość: http://bushido-sport.pl/pol_m_Asortyment_Worki-treningowe_Worki-bokserskie-187.html

Ćwiczenie z piłką refleksową i innymi
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że refleks ma olbrzymie znaczenie dla każdego boksera czy zawodnika innego rodzaju sportów walki. Ważnym elementem treningu powinna więc być aktywność z piłką refleksową, którą to można zamontować niemal w każdym domu. Trzeba jedynie mieć kawałek przestrzeni, najlepiej w rzadziej używanym pomieszczeniu. Można też znaleźć pewne substytuty – swój refleks poprawimy również za sprawą np. odbijania od ściany i chwytania piłki tenisowej czy grania w ping-ponga. Te, wydawałoby się bardzo odległe od sportów walki, aspekty treningu mogą niejednokrotnie przeważyć szalę zwycięstwa na korzyść zawodnika, który będzie o ułamki sekund szybszy od swojego rywala.

Zwiększenie dynamiki i wytrzymałości ze specjalnymi przyrządami
Worek bułgarski czy Kettlebell są sprzymierzeńcami każdej z osób, która trenuje sporty walki. Warto wykorzystać trening przy ich użyciu do doskonalenia tzw. „siły eksplozywnej”. W przeciwieństwie do stosowania statycznych obciążeń, bardziej dynamiczne ćwiczenia szybko przyniosą pozytywny skutek w postaci lepszych rezultatów na ringu bądź macie. Oprócz samej siły, ważne jest bowiem także to, jak wiele czasu potrzebują mięśnie, by zadziałać ze stuprocentową mocą. Wymienione wcześniej przyrządy nie zajmują wiele miejsca, tak samo jak skakanka. Ta z kolei przyda się do zwiększenia wytrzymałości i poprawy ogólnej kondycji.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi