< > wszystkie blogi

Zdroworozsądkowo o zdrowiu

O zdrowiu dla zdrowia

Trądzik – jak można z nim walczyć?

13 September 2016
Jest jednym z największych problemów, z jakimi trzeba się zmierzyć w okresie dojrzewania. Trądzik jest też częstą przyczyną kompleksów, a silne zmiany trądzikowe często pozostawiają po sobie szpecące blizny. Jak walczyć z tym problemem? Jak łagodzić problemy związane z trądzikiem?
Czym właściwie jest trądzik?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w istocie jest trądzik. To nic innego, jak choroba gruczołów łojowych, szczególnie tych w obrębie twarzy. Warto jednak pamiętać, że zmiany trądzikowe mogą się też pojawiać w okolicy dekoltu, mogą też atakować nasze plecy. W chwili, gdy ujścia gruczołów łojowych zostaną zablokowane, zaczynają się problemy z zalegającym łojem, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i ropienia. Skutkiem tych zmian są nieestetyczne pryszcze, które - w poważniejszych przypadkach – mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry i powstania blizn. Tak silny trądzik jest bolączką nawet 30% ludzkości na całym świecie. Jak uniknąć problemów z takimi pamiątkami po trądziku? Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej oraz leczenie niepokojących zmian trądzikowych to podstawa.

Trądzik i jego przyczyny

Główną przyczyną powstawania trądziku jest blokowanie porów skóry, przez co łój, produkowany przez gruczoły łojowe, nie może się przedostać na powierzchnię skóry. Zalegający łój sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają się powiększać. Im więcej zalegającego łoju, tym większe ryzyko pojawienia się bakterii. Efektem tych zmian jest rozwój stanu zapalnego i powstanie ropy. Jak można walczyć z tym problemem?

Co na trądzik – z jakich metod można skorzystać?
Dzięki coraz szerszej ofercie producentów dermokosmetyków oraz profesjonalnych preparatów, leczenie trądziku staje się coraz łatwiejszym zadaniem. Podstawą skutecznej terapii jest konsekwentne zwalczanie bakterii znajdujących się w powiększonych gruczołach łojowych. Ważną rolę w walce z trądzikiem zajmuje też oczyszczanie porów i usuwanie tzw. czopów rogowych, z powodu których dochodzi do problemów związanych z gromadzącym się pod skórą łojem. I tu pomocne okazują się nowatorskie kosmetyki, przeznaczone do walki z zaskórnikami. Jeśli takie zabiegi połączy się z systematycznym oczyszczaniem skóry oraz z odpowiednią jej pielęgnacją, można się spodziewać bardzo dobrych rezultatów.

Leczenie trądziku powinno być oparte o działania kompleksowe. Przede wszystkim bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja i odpowiedni dobór kosmetyków. Powinny być to preparaty do skóry trądzikowej. Najlepiej jak najwyższej jakości. Istotną sprawą są też tabletki na trądzik. Dzięki nim można się pozbyć problemu od środka. Czyli można zlikwidować przyczyny pojawianie się brzydkich i bolesnych krosty. Tabletki takie działają na pracę gruczołów łojowych. Skutecznie zmniejszają ilość substancji, jakie gruczoły te produkują. Tym samym sprawiają, że krosty nie pojawiają się. Wybór tabletek na trądzik jest bardzo bogaty. Zastanawiając się, jak wyleczyć trądzik, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, bo tylko on jest w stanie dobrać środki, które pomogą zwalczyć problemy skórne. Niekiedy wybór dobrego środka może doradzić nam farmaceuta. Ważne jest, by trądzik leczyć kompleksowo. Od środka i na zewnątrz. W przypadku walki z trądzikiem bardzo ważna jest też codzienna dieta.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi