< > wszystkie blogi

Mój blog

Mój blog, moje przemyślenia

Elementy złączne wykorzystywane w stolarstwie

2 December 2022
Do połączenia dwóch lub większej ilości elementów, które wykonane są z drewna, potrzebne jest zastosowanie odpowiednich elementów złącznych. Wybór odpowiedniego produktu zależy w głównej mierze od rodzaju drewna, czy materiału drewnopodobnego oraz efektu, który chcemy uzyskać. Akcesoria złączeniowe stosowane w stolarstwie, są bardzo zróżnicowane i bardzo często decydują, jak wytrzymała będzie drewniana konstrukcja.
Branże, które wykorzystują elementy złączne

Akcesoria złączne, ze względu na swoje wszechstronne cechy charakterystyczne, mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł, stolarstwo, motoryzacja i budownictwo. Ich podstawowa funkcja to łączenie części sprzętów, maszyn czy innych rozmaitych przedmiotów, które powinny być precyzyjnie wykonane, wysoce wytrzymałe oraz solidne. Na rynku znaleźć można ogromną ilość elementów złącznych, które trzeba właściwie dopasować do konstrukcji maszyny, urządzenia czy innego przedmiotu oraz dobrać je pod względem pełnionych funkcji. Zależnie od przeznaczenia, elementy łączne wykonywane są z aluminium, miedzi oraz różnych rodzajów stali.

Elementy złączne w stolarstwie

Podstawowe akcesorium złączne wykorzystywane w stolarstwie to wkręty metalowe (konfirmaty), które składają się z gwintowanego trzonu oraz łba. Poszczególne wkręty mogą różnić się między sobą przede wszystkim nacięciem, długością trzonu czy kształtem łba. Najczęściej wykorzystuje się je podczas sztywnego łączenia wiórowych lub drewnianych płyt meblowych. Najpopularniejszy kształt to wkręty ze stożkowym łbem, które nie wystają ponad płaszczyznę materiału po wkręceniu. Aby je wyprodukować, najczęściej wykorzystuje się wysokogatunkową stal.

Podczas budowania konstrukcji drewnianych, które użytkowane są w środowisku zewnętrznym lub narażone są na kontakt z wodą, wykorzystywane są wkręty ciesielskie wysokiej jakości, wyprodukowane z nierdzewnej stali oraz ocynkowane ogniowo.

Interesująca alternatywa dla tradycyjnych wkrętów, to konfirmaty z frezem i wiertłem. Produkty te wykorzystuje się do skręcania szuflad oraz korpusów mebli. Geometria ostrza, która została odpowiednio wyprofilowana, sprawia że nie ma konieczności wykonywania nawierceń, znacząco ułatwiając i przyspieszając montaż mebli.

Jeżeli kluczowym elementem jest wytrzymałość i nośność drewnianej konstrukcji, a względy estetyczne odchodzą na drugi plan, często stosowane są śruby ciesielskie wyposażone w łeb talerzykowy, który charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią, zapewniając znacznie większą siłę docisku w porównaniu do produktów stożkowych.

Poza tradycyjnymi konfirmatami, w stolarstwie wykorzystywane jest także wiele innych rodzajów elementów złącznych. Najpopularniejsze z nich to mimośrodowe systemy połączeń, które stosowane są głównie przez przemysł meblarski. Produktów tych używa się głównie podczas łączenia szaf, szafek kuchennym oraz łóżek. Złącza mimośrodowe umożliwiają wykonanie bezklejowych, rozłącznych i sztywnych połączeń. Ich ogromna zaleta to możliwość wielokrotnego rozłączania i łączenia drewnianych elementów, co pozwala ograniczyć ryzyko związane z gwintowaniem w płycie meblowej.

Jeśli szukasz hurtowni elementów złącznych to koniecznie zapoznaj się z ofertą hurtowni Stalmut, którą znajdziesz na: https://stalmut.pl/
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi