< > wszystkie blogi

Jozinzbazin83's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Dlaczego nie powinno się odbierać nieznanych numerów

25 October 2023
Czy zdarza ci się odbierać telefon od nieznanego numeru? Jeśli tak, to prawdopodobnie popełniasz błąd, który może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Nieznane numery telefonu mogą być bowiem źródłem wielu problemów, takich jak oszustwa, nękanie, spam czy kradzież danych. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie powinieneś odbierać nieznanych numerów telefonu i co zrobić, jeśli to zrobisz. Artykuł powstał we współpracy serwisów do identyfikacji nieznanych numerów ktoto.info oraz odebrac.pl.

Dlaczego nie powinieneś odbierać nieznanych numerów telefonu?

Oto kilka powodów, dla których lepiej zignorować połączenie od nieznanego numeru:
  • Jeśli odbierzesz telefon od oszusta, spamera, telemarketera lub ankietera, dajesz im sygnał, że Twój numer jest aktywny i należy do prawdziwej osoby. To może sprawić, że staniesz się celem kolejnych połączeń lub nawet sprzedasz swój numer innym podmiotom. Niektórzy oszuści mogą także próbować wyłudzić od Ciebie pieniądze, dane osobowe lub hasła do kont online, podszywając się pod bank, urząd, organizację charytatywną lub inną instytucję.
  • Jeśli odbierzesz telefon od przestępcy i porozumiesz się z nim głosowo, może on nagrać Twój głos i wykorzystać go do kradzieży tożsamości lub udowodnienia Twojej zgody na duży zakup. Niektórzy przestępcy mogą także używać technik manipulacji i nacisku psychologicznego, aby skłonić Cię do podjęcia niekorzystnych dla Ciebie decyzji lub zmusić Cię do zapłaty okupu za rzekome porwanie lub zagrożenie życia bliskiej osoby.
  • Jeśli odbierzesz telefon od nieznajomego i zapytasz go “kto mówi?” lub “skąd dzwonisz?”, możesz nieświadomie zgodzić się na płacenie za drogie połączenia międzynarodowe lub usługi premium. Niektóre numery telefonu są bowiem specjalnie zaprojektowane tak, aby generować wysokie opłaty za połączenia przychodzące lub wykorzystywać luki w systemach telekomunikacyjnych. Takie numery mogą być podszywane pod lokalne lub darmowe numery.
  • Jeśli odbierzesz telefon od nieznajomego i usłyszysz ciszę lub dziwne dźwięki, może to być próba włamania się na Twój telefon lub podsłuchania Twojej rozmowy. Niektórzy hakerzy mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach telefonów komórkowych lub stacjonarnych, aby uzyskać dostęp do Twoich danych, kontaktów, wiadomości czy historii połączeń. Niektórzy hakerzy mogą także próbować zainfekować Twój telefon złośliwym oprogramowaniem lub śledzić Twoją lokalizację.

Co zrobić, jeśli odbierzesz nieznany numer telefonu?

Jeśli pomimo wszystko odbierzesz telefon od nieznanego numeru i podejrzewasz, że jest to próba oszustwa lub ataku, postępuj według następujących wskazówek:
  • Natychmiast rozłącz się i nie nawiązuj ponownego kontaktu. Nie naciskaj żadnych klawiszy ani nie mów niczego. Nie dawaj żadnych informacji osobowych ani finansowych. Nie zgadzaj się na nic ani nie potwierdzaj niczego.
  • Sprawdź numer telefonu w internecie lub w specjalnych aplikacjach do identyfikacji numerów. Możesz dowiedzieć się, czy numer jest znany z oszustw, spamu lub nadużyć. Możesz także zgłosić numer do odpowiednich organów lub usług.
  • Zablokuj numer telefonu na swoim telefonie lub w swojej sieci. Możesz także dodać swój numer do rejestru numerów niechcianych lub nie odbierać połączeń od nieznanych numerów. Możesz także skorzystać z usług lub aplikacji do filtrowania i blokowania niechcianych połączeń.
  • Zmień hasła do swoich kont online i sprawdź, czy nie doszło do żadnych podejrzanych transakcji lub aktywności. Możesz także skontaktować się ze swoim bankiem, operatorem telefonicznym lub inną instytucją, aby upewnić się, że Twoje dane i pieniądze są bezpieczne.
  • Zgłoś próbę oszustwa lub ataku do odpowiednich organów lub organizacji. Możesz to zrobić np. na stronie internetowej UOKiK, Policji, CERT lub Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podsumowanie

Odbieranie telefonów od nieznanych numerów może być niebezpieczne i narażać nas na oszustwa, nękanie, spam czy kradzież danych. Dlatego lepiej zignorować takie połączenia i nie nawiązywać kontaktu z nieznajomymi. Jeśli jednak odbierzemy telefon od nieznanego numeru i podejrzewamy, że jest to próba oszustwa lub ataku, powinniśmy się natychmiast rozłączyć, sprawdzić i zablokować numer, zmienić hasła i zgłosić incydent. W ten sposób możemy chronić nasze bezpieczeństwo i prywatność.
 


Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi