< > wszystkie blogi

Mój blog

Mój blog, moje przemyślenia

Biżuteria z perłami – idealny prezent na Pierwszą Komunię

16 May 2022
Maj to miesiąc uroczystości komunijnych i czas, w którym wiele osób poszukuje idealnego prezentu dla bohatera lub bohaterki tejże uroczystości. Przyjęło się, iż powinien to być prezent, który dobrze zostanie zapamiętany, zatem rodzice, chrzestni i inni członkowie rodziny przeznaczają na ten cel niebagatelne sumy. Na przestrzeni lat różne były prezentowe mody – rowery, zegarki, smartfony, drony, quady – wszystko to ma zaskoczyć, ucieszyć i dać się zapamiętać. Pytanie tylko czy taki charakter prezentu wiąże się w jakikolwiek sposób z tą niezwykłą okazją?

Zazwyczaj kupowane prezenty pozostaną atrakcyjną zabawką przez rok, czasem kilka, po czym pójdą gdzieś w odstawkę lub wręcz wylądują na śmietniku a komunijne wspomnienie młodej osoby będzie dotyczyć przede wszystkim bogactwa prezentów, a nie ich charakteru. Nie stanie się też pamiątką, z której moglibyśmy korzystać wiele lat, albo wręcz całe życie. Co zatem wybrać na komunijny prezent? O ile w przypadku chłopca decyzja nie jest prosta, to w przypadku dziewczynki mamy mnóstwo możliwości. Bardzo atrakcyjną opcją wydaje się biżuteria z perłami, i na zakup takiego prezentu chcielibyśmy Was namówić.

Tego typu podarunek ma wiele zalet. Po pierwsze nawiązuje do dawnej tradycji wręczania upominków w postaci dewocjonaliów lub biżuterii. Po drugie biel tych klejnotów bardzo nawiązuje do białych strojów komunijnych i będzie zawsze przypominała tę okazję. Po trzecie wreszcie – jeśli dokonamy dobrego wyboru, to prezent taki może być z dumą noszony przez całe życie, co więcej – może z czasem zyskiwać na wartości. Po czwarte – perłową biżuterię możemy dopasować do każdego budżetu – niezależnie od tego czy przeznaczymy dwieście złotych czy sumę liczoną w tysiącach, w każdym przypadku znajdziemy piękny prezent godny tej wyjątkowej uroczystości.

Jaki rodzaj biżuterii z perłami i dlaczego naszyjnik?

Kolczyki, wisiorek, lub naszyjnik z pereł – to najczęściej wybierane rodzaje ozdób na tę okazję. W przypadku kolczyków musimy oczywiście upewnić się, że dziewczynka ma przekłute uszy. Jednak efektywniejszym i zazwyczaj dłużej służącym rodzajem prezentu będzie perłowy naszyjnik. Jego uroczą i tańszą odmianą może być łańcuszek zdobiony jedną perłą lub kilkoma bądź też łańcuszek z pięknym perłowym wisiorkiem. Taką biżuterię trudniej zgubić, a właścicielka nie zniszczy jej tak szybko jak kolczyki, jeśli oczywiście będzie o nią odpowiednio dbać.

Jakie kamienie?

Najważniejszą decyzją będzie jednak wybór rodzaju pereł zastosowanych w wyrobie, a w szczególności wyszukanie egzemplarzy dobrych jakościowo, co wcale nie jest łatwe. Dlaczego to takie ważne? Dobrej jakości kamienie będą z czasem zyskiwać na wartości, te słabe mogą wręcz tracić. Do tego -jeśli mają być niezapomnianym podarkiem, powinny urodą wyróżniać się wśród innych, dostępnych w sklepach jubilerskich. Takie klejnoty mają szansę stać się najważniejszą biżuterią dziewczynki i towarzyszyć jej przez całe przyszłe życie, zawsze przypominając o Pierwszej Komunii, oraz oczywiście o darczyńcy.

Czym się kierować przy wyborze? Większość osób wie, że perły morskie są lepsze i cenniejsze od tych słodkowodnych, jednak kierowanie się wyłącznie pochodzeniem kamieni może zaprowadzić nas na manowce i spowodować, iż kupimy naszyjnik z klejnotów co prawda morskich, ale słabych jakościowo.

Połysk

W przypadku pereł istnieje kilka czynników oceny jakości, spośród których najważniejszą cechą jest połysk. Szukajmy naszyjnika w których perły błyszczą nie tylko w witrynie sklepu jubilerskiego (tam oświetlenie dobiera się tak, aby błyszczało wszystko), ale również w świetle dziennym. Ocena połysku przez laika jest zazwyczaj najtrudniejszym zadaniem. Możemy tu poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w kupowaniu pereł, lub też poświęcić trochę czasu na to, żeby zapoznać się z ofertą rynkową wielu sprzedawców. Problem tylko w tym, że porównując połysk dwóch naszyjników z pereł musimy oceniać je w tym samym świetle, co w praktyce oznacza konieczność położenia ich obok siebie. Takie porównanie może być możliwe jeśli sprzedawca zgodzi się na ewentualny zwrot zakupionej biżuterii z perłami. W innym przypadku porównanie połysku kamieni w dwóch różnych sklepach jest praktycznie niemożliwe.

Inne cechy jakościowe

Innymi ważnymi cechami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, będą kształt pereł w naszyjniku oraz czystość ich powierzchni. Oczywiście najdroższe będą te idealnie okrągłe i bez żadnych skaz. Będą one jednocześnie najdroższe – przy ograniczonym budżecie zakup naszyjnika z pereł błyszczących, okrągłych i czystych może okazać się niemożliwy. W takim przypadku radzimy skupić się na znalezienia tych, które pięknie błyszczą, a pozostałe cechy potraktować jako świadectwo ich pochodzenia z hodowli, a nie fabryki imitacji. Przy wysokim połysku pereł ich drobne niedoskonałości nie będą się zresztą rzucać w oczy.

Zakup biżuterii z perłami nie jest tak prostą sprawą jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak włożymy w to trochę serca może się okazać, iż nasz prezent będzie najbardziej udanym podarunkiem, wspominanym przez całe życie.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi