< > wszystkie blogi

Blog bez podróżniczej nazwy

Potwornie absurdalne historie podróżnicze

Zbiornik w Polkowicach

12 March 2018
Na mapach mylnie oznaczone jako akwen wodny, fotografie Żelaznego Mostu obserwowane z góry potrafią nawet sugerować kąpiel w upalne dzionki. W prawdzie stanowi to okropnie niebezpieczny akwen, i gdy ciężej zatrzęsła się ziemia, multum istot przewiduje tragiczne w skutkach następstwa.

Określony od przebywającej w otoczeniu wioski Żelazny Most, to największy w Europie i jednocześnie drugi największy na świecie zbiornik odrzutów poprodukcyjnych. Do owego "przyjemnego jeziora" trafiają pozostałości poflotacyjne z kopalni Zagłębia Miedziowego przylegającego do KGHM. Jego instalację zaczęto w 1974, aż w finale po trzech latach można było nawiązać jego eksploatację.

Żelazny Most znajduje się na wschód od Polkowic. Niegdyś w aktualnym miejscu mieściły się trzy kolonie, jakie zalano na potrzeby stworzenia niniejszego miejsca. Pod wodą mieszczą się: Barszów wraz z starym budynkiem, Kalinówka oraz pochodząca z XIX wieku zabudowa oraz Pielgrzymów, gdzie mieścił się kościół z 1741 roku oraz kwiecisty pałac. Opinią z dzionka 17 lipca 1974 roku łącznie przesiedlono 609 osób oraz skasowano przeszło 1000 letnią historię trzech kolonii.

Poniektóre zdjęcia odgrzebane w internecie, a także te zamieszczone w folderach KGHM, pokazują zasobnik z niebieską taflą wody w towarzystwie pulchnej plaży. W autentyczności na powierzchni około 1,4 tysiąca hektarów mieści się miliony ton niepotrzebnego mułu. Co ciekawe zalew otoczony wałem o długości 14 kilometrów, lokuje się kilkanaście metrów wyżej niż przebywające w sąsiedztwie miejscowości. Dziś zapora leży 180 metrów nad poziomem morza, jednak pojawiają się programy stopniowego podniesienia, które dałoby bezpieczne składowanie ścieków aż do roku 2042.

Innym nieco uciążliwym faktem jest kurzenie w wietrzne dni. By temuż zapobiec, każdego dnia ponad Żelaznym Mostem fruwa helikopter pryskający ciekły asfalt. Niefortunnie wyeliminowanie problemu kurzenia w stu procentach jest trudne. Wysoce przeżywają toż mieszkańcy Rudna, które umieszczone jest o znacznie niżej wobec drugich wsi. Z tegoż powodu prowincja przyjmuje stosowną zapłatę finansową, za co postawiono już zakryty akwen oraz gimnazjum. Co więcej młodzież szkolna od 7 do 16 latek ma możliwość odjazdu na bezpłatne dwutygodniowe "Zielone Szkoły".
Źródło: rzucijedz.pl/miejscawpolsce/347-zbiornik-zelazny-most
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi