< > wszystkie blogi

Blog bez podróżniczej nazwy

Potwornie absurdalne historie podróżnicze

Szkocja ciekawostki

4 April 2018
Szkocja toż wspaniałe środowisko, które warto wizytować. Chociaż przed wizytą warto zapoznać się z ciekawostkami związanymi z owym terenem. Oto wybrane spośród nich.
Greyfriars Bobby to najatrakcyjniejszy pies w Szkocji, zna go praktycznie każdy. Jego gospodarzem był John Gray sadownik, który nie mógł odnaleźć pracy w kunszcie i zatrudnił się jako gliniarz. W służbie asystował mu właśnie jego czworonogi kompan. 5 lutego 1858 roku John skonał na tuberkulozę i od tegoż dnia przez następne 14 lat jego sarkofag był cyklicznie nawiedzany przez pieska. Pierwotnie opiekun cmentarza starał się go przepłoszyć, jednakowoż widząc, iż psina nie daje za wygraną, zadecydował go podkarmiać oraz zagwarantować zabezpieczenie. Aparycja psiny wywoływała szacunek współlokatorów Edynburga. Na tym samym cmentarzu co John pochowano również psinę oraz zbudowano mu pomnik.

Gretna Green to niewielkie szkockie osiedle leżące blisko granicy z Anglią. Dawniej dokonywały się w niej ciche zaślubiny. Wszystko za ideą ustalonego w 1753 roku prawa w Anglii broniącego zaślubin parom niżej 21 roku bez określonej wiedzy staruszków. Dekret ten nie funkcjonował natomiast w Szkocji, do której przyjeżdżały rozkochane dwójki. W 1857 roku Szkoci dość skomplikowali życie rozkochanym wprowadzając prawo wcześniejszego 3-tygodniowego pobyty w ich regionie. Mimo iż okresy się przemieniły - nakazy również - toż do Gretna Green nieustannie przyjeżdża tysiące par zamysłem ustalenia kontraktu małżeńskiego albo odtworzenia przysięgi.

W regionie tymże bez kłopotu spotkasz człowieka z ognistymi włoskami. Co więcej, Szkocję zamieszkuje niemało rudych aniżeli w dowolnym obcym kraju.

Prawda, że owe nowinki o Szkocji potrafią zadziwić? Oto końcowa związana z chorągwią tego kraju.

Szkocja dzierży dwie chorągwie. 1 z nich składa się z białego krucyfiksu na niebieskim tle. Toteż 1 z najdawniejszych flag na globie. Zgodnie z historią połączoną z świętym Szkocji św. Andrzejem na własne pragnienie pozostał on ukrzyżowany na ukośnych kolumnach. Układ owy nie był zaskakujący - nie zamierzały one przypominać religijnego krzyża, na którym umarł Chrystus.Druga flaga Lion Rampant potrafi być użyta jedynie przez członków familii królewskiej. Flaga przedstawia znak Szkocji - lwa (w roku 1165 Wilhelm I Lew zadecydował o wymianie wzoru z dzika na lwa) osaczonego wymyślną bordiurą.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi